Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

W środę 13 kwietnia Uber we współpracy z firmą Migam oraz Fundacją Integracja uruchamia program skierowany do głuchych i niedosłyszących kierowców we wszystkich 7 miastach w Polsce, w których jest dostępna aplikacja.

Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań – 13 kwietnia 2016 r. – Uber uruchamia w całej Polsce program dla głuchych i niedosłyszących kierowców, którzy chcą świadczyć usługi za pomocą technologicznej platformy. Tego dnia do aplikacji zostanie wprowadzona seria aktualizacji, która pomoże im ominąć trudności w szybkim i sprawnym porozumiewaniu się z pasażerami, a także poprawi funkcjonalność systemu, dostosowując go do potrzeb osób niesłyszących. Wśród nowych funkcji pojawią się m.in. wizualne powiadomienia o nowych zleceniach, zamiana telefonicznego kontaktu z niesłyszącym kierowcą na wiadomość tekstową, powiadomienia zachęcające użytkowników do dokładnego określenia celu przejazdu przy zamawianiu kursu, czy automatyczne powiadomienia dla użytkowników o przejeździe z głuchym kierowcą jeszcze przed rozpoczęciem kursu, aby partnerzy nie musieli informować o tym w wiadomości tekstowej.

-Sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy jest trudna – obecnie aktywnych zawodowo jest tylko 26,2% osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym. Według raportu o tożsamości zawodowej osób głuchych i ich problemach na rynku pracy, aż 82% osób niesłyszących w Polsce aktualnie nie ma pracy, a 33% z nich nigdy nie pracowało. To bardzo ważne, aby uświadomić osobom głuchym oraz innym osobom z niepełnosprawnością, że technologia pozwala im być aktywnym zawodowo i niweluje trudności, które kiedyś wydawały się być nie do przeskoczenia mówi Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja.

Pomocną dłoń w dotarciu do osób niesłyszących, które mogłyby zacząć zarabiać dzięki Uberowi, podała firma Migam, które dostarcza na rynek narzędzi do komunikacji i edukacji, integrujące ludzi głuchych i słyszących oraz wyrównujące ich szanse w życiu codziennym. – Otwarcie się Ubera na społeczność Głuchych poprzez dostosowanie do nich aplikacji, daje możliwość ich aktywizacji zawodowej. Migam będzie w tym procesie pomostem ułatwiającym komunikację i spełnienie formalności przez osoby głuche które będą chciały zarabiać poprzez aplikację Uber informuje współzałożycielka Migam, Agnieszka Osytek.

Iwona Cichosz z Migam.org, która jest tłumaczem języka migowego, zwraca uwagę, iż osoby głuche i niedosłyszące są dobrymi i bezpiecznymi kierowcami między innymi dlatego, że mają lepiej rozwinięty zmysł wzroku. – Dzięki temu są świetnymi obserwatorami i zwracają uwagę na to, co dzieje się na drodze. Potwierdzają to między innymi badania przeprowadzone w Finlandii, z których wynika, że głusi kierowcy uczestniczyli w mniejszej liczbie wypadków niż osoby pełnosprawne – dodaje Cichosz.

Potwierdza to przykład Pana Wiesława, niedosłyszącego partnera Ubera z Trójmiasta, który wykonał do tej pory 1500 kursów i uzyskał wysoką średnią ocen od pasażerów – 4.85 – Aplikacja pozwala mi w prosty sposób porozumiewać się z pasażerami poprzez wiadomości tekstowe, a także pokazuje mi adres docelowy zaraz po tym, jak użytkownik wybierze go na ekranie swojego smartfona – mówi pan Wiesław. Jeżdżąc z Uberem odzyskałem wiarę w ludzi. Bałem się, że użytkownicy będą odrzucać przejazdy z niedosłyszącym kierowcą, a nic takiego nie miało miejsca. Pozytywne przyjęcie miło mnie zaskoczyło – dodaje.

Takich osób jak Pan Wiesław jest więcej. Osoby głuche i niedosłyszące mają trudności w znalezieniu pracy. Jednocześnie wielu z nich posiada samochód, który może wykorzystać w celach zarobkowych. Uber jest platformą technologiczną, która stwarza nowe możliwości zarobkowania dla osób, które cenią sobie niezależność, bezpieczeństwo, a także elastyczne godziny pracy. Jest też sposobem na wyjście z problemu bezrobocia – według raportu Millward Brown z lutego 2016 r., prawie 20% partnerów przed rozpoczęciem współpracy z Uberem nie pracowało, a dzięki możliwościom jakie daje im platforma zyskali elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb źródło dochodów.


O Uberze

Uber to firma technologiczna, która łączy użytkowników aplikacji z kierowcami, którzy korzystają z platformy w czasie rzeczywistym, aby współdzielić swój przejazd z innymi. Platforma Uber oferuje aktualnie alternatywę transportu w 380 miastach w 68 krajach na całym świecie, pomagając rozwijać to, jak ludzie poruszają się po swoim mieście.

Zanim partner będzie mógł korzystać z platformy Uber, firma przeprowadza szczegółowe kontrole dotyczące zarówno jego osoby, jak i pojazdu. Ponadto zanim użytkownik wsiądzie do samochodu, za pośrednictwem aplikacji na smartfona otrzymuje zdjęcie partnera, jego imię oraz numer rejestracyjny pojazdu, a po zakończeniu podróży – e-mail z podsumowaniem swego przejazdu, w tym dokładny przebieg trasy oparty na danych z systemu GPS. Ponadto każdy kierowca korzystający z platformy, każdy samochód i każdy przejazd są w pełni ubezpieczone.

Według badania przeprowadzonego przez Ubera w Polsce ponad połowa jego partnerów wybiera Ubera, ponieważ daje im to możliwość uzyskania dodatkowego dochodu, dzięki któremu mogą podwyższyć standard życia swojej rodziny, 20% ceni sobie elastyczność, jaką oferuje aplikacja (mogą jeździć, kiedy chcą oraz ile chcą), a 14% z nich wybiera Ubera, ponieważ pozwala im być ich własnym szefem.

Informacje dla niesłyszących i słabo słyszących kandydatów na partnerów Ubera dostępne są TUTAJ.

W Polsce Uber jest dostępny w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.

Więcej informacji na temat firmy Uber oraz jej usług można znaleźć na uber.com/pl/.

O Migam

Misją Migam jest sprawienie, aby osoby głuche zostały usłyszane. Tworzymy i dostarczamy narzędzia, które mają na celu integrację ludzi głuchych i słyszących poprzez edukację i komunikację.

Naszą główną działalnością biznesową jest usługa Tłumacz Migam, czyli dostęp do tłumaczy języka migowego poprzez połączenie wideo z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej w oparciu o dedykowany system od firmy Altar. Usługę tę oferujemy na rynku w modelu B2B2C, czyli klientom biznesowym, którzy dzięki Tłumaczowi Migam są wstanie poprawnie obsługiwać swoich głuchych klientów. W przyszłości Migam planuje technologiczne rozbudowanie tej usługi poprzez rozwój systemu do automatycznego tłumaczenia języka migowego (Migam Translator).

Migam podejmując odpowiednie działania marketingowe ze swoimi klientami nie tylko pomaga im w dotarciu do nowych głuchych klientów, ale przy okazji edukuje społeczeństwo ludzi słyszących na temat mniejszości kulturowo-językowej, jaką stanowią Głusi.

Ponadto, Migam edukuje i aktywizuje ludzi słyszących i głuchych poprzez projekty społeczne, takie jak tworzenie kontentu do edukacji języka migowego, tłumaczenie na język migowy filmów edukacyjnych z Akademii Khana i wiele innych.

Rozpowszechniajmy razem szacunek dla Głuchych!

O Fundacji Integracja

Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl, a od 1997 r. produkuje program telewizyjny. Jest również organizatorem znanych kampanii społecznych, m.in. „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

W marcu 2016 w celu promocji wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz ich aktywizacji zawodowej powstała kampania „Nie chcę być strażakiem”. Jej bohaterami są osoby z niepełnosprawnością, występujące w roli strażaków, jakich jeszcze nikt nie widział. Pewnie też nigdy nie zobaczy, ponieważ osoby na wózkach, niewidome czy niesłyszące nie szukają pracy w tym zawodzie. Jak same podkreślają, są specjalistami w innych obszarach i to właśnie w nich chcą się realizować. W ten niesztampowy sposób Fundacja Integracja przełamuje społeczne tabu dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz pokazuje ich jako grupę aktywną i mającą do siebie duży dystans.

Integracja prowadzi także portal rekrutacyjny dla osób z niepełnosprawnością sprawniwpracy.pl.

Kontakt dla mediów

Ilona Grzywińska, Uber, e-mail: ilona@uber.com, tel: 502 218 214

Jan Ściegienny, H+K Strategies, e-mail: jan.sciegienny@hkstrategies.com, tel: 601 278 866

Monika Okrasa, Fundacja Integracja, e-mail: monika.okrasa@old.integracja.org, tel. 505 602 516

Przejdź na górę strony