Pobierz logotyp konkursu w formacie PNG 10 KB
Już po raz drugi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wybierze i nagrodzi twórców najciekawszych koncepcji i istniejących aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością. 5 września rusza II edycja konkursu „Aplikacje bez barier”.
Osoby z niepełnosprawnością to 12,2 proc. populacji Polski. To właśnie one są jedną z najbardziej narażonych na wykluczenie grup społecznych. Paradoksalnie często także w obszarze nowych technologii, które zamiast ułatwiać życie stanowią dodatkowe wyzwanie dla istotnej części Polaków i Polek. Konkurs „Aplikacje bez barier” ma za zadanie to zmienić i wypromować najciekawsze inicjatywy przełamujące ten niepokojący schemat. Nagrodzić zarówno projekty mogące pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić już istniejące aplikacje.
– Smartfony i tablety wielu ludziom kojarzą się z ułatwieniem życia, mobilnością i swobodą korzystania z nich. Codziennie przybywa nowych użytkowników tego typu urządzeń. Także rynek aplikacji mobilnych rośnie w ogromnym tempie. Niestety wielu twórców aplikacji zapomina o tym, że użytkownikami ich produktów mogą, a co więcej chcą być, osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście jednak świadomość potrzeb tych użytkowników jest z roku na rok coraz większa. Powstają nowe aplikacje dedykowane np. dla osób niewidomych, ale również aplikacje uniwersalne, z których mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnością. Warto wspierać ten pozytywny trend na rynku. Służy to zarówno innowacjom, jak i zwalczaniu wykluczenia dużej grupy ludzi – przekonuje Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji.
W tegorocznej edycji autorzy nowych koncepcji i istniejących już aplikacji mobilnych rywalizować będą w dwóch konkursach głównych.
W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji dopiero czekających na realizację, mających na celu ułatwienie codziennego życia osobom z niepełnosprawnością w Warszawie. Drugą część plebiscytu stanowi konkurs „Dostępne aplikacje”. Udział biorą w nim twórcy najciekawszych spośród już istniejących aplikacji. W pierwszej z jego kategorii nagrodzone będą aplikacje dedykowane specjalnie osobom z niepełnosprawnością, w drugiej aplikacje ogólne, dostosowane do potrzeb tej grupy ludzi.
Udział w plebiscycie pozwoli wypromować markę zwycięskich projektów i ich autorów oraz nadać im odpowiednią rangę dzięki prestiżowemu wyróżnieniu. Aplikacje oceni jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.
W czasie ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak SeeingAssistant – Home, program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy Go2stop, dostosowaną do potrzeb osób słabo widzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Ponadto wyróżniono koncepcje aplikacji przeznaczonych dla chorych na epilepsję i narkolepsję czy umożliwiających osobom na wózkach swobodne planowanie podróży po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie.
W tym roku zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą do 10 października. Szczegółowe informacje na ich temat znaleźć można na stronie www.old.integracja.org oraz na www.aplikacjebezbarier.pl. Laureatów poznamy podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbędzie się 6 listopada w Arenie Ursynów w Warszawie.
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.
Zapraszam do kontaktu
Łukasz Drozda
Specjalista ds. promocji
e-mail: lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 519 066 482
Partnerzy
Patroni medialni: