Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zorganizowało w Warszawie konferencję „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie podsumowało czteroletni projekt dotyczący dostępności stron internetowych dla osób z niepełnosprawnością, stanowiąc okazję do wymiany doświadczeń specjalistów od dostępności internetowej z przedstawicielami kilkudziesięciu instytucji.

Wydarzenie zorganizowane w Centrum Konferencyjnym Muranów przy ul. Anielewicza stanowiło okazję do spotkania w kontekście nadchodzącej konieczności przystosowania serwisów www instytucji publicznych pod kątem międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. 2012 poz. 526), do końca maja 2015 r. wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozporządzenie obejmuje blisko 80 tysięcy podmiotów.

Konferencja „Dostępność Polska 2014” stanowi podsumowanie projektu „Wspieranie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”. W drugiej edycji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) udało się osiągnąć duży przełom w budowie świadomości dotyczącej dostosowania polskiej sieci dla znacznej grupy jej użytkowników, obejmującej blisko 5 mln osób z niepełnosprawnością. O wartości projektu świadczą związane z nim, wymierne liczby. W ciągu 4 lat specjaliści ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji przebadali ponad 500 serwisów internetowych instytucji publicznych, a 300 z nich aktywnie wspierali we wdrażaniu dostępności. W e-szkoleniach i warsztatach realizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 700 osób, które na co dzień odpowiedzialne są za serwisy www instytucji. Niniejsze dane wskazują na to, że był to największy tego typu projekt w Polsce.

Dostosowanie serwisów internetowych może realnie wpłynąć nie tylko na wygodę załatwiania spraw urzędowych i korzystania z usług rozmaitych instytucji publicznych. To także metoda zapewnienia realizacji często nierespektowanego dzisiaj prawa: swobodnego dostępu do informacji publicznej. W ćwierć wieku od demokratycznych przemian gwarantujące je regulacje są wprawdzie zapisane w naszym prawie, ale nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w praktyce – komentuje Dominik Paszkiewicz, audytor, konsultant i szkoleniowiec w zakresie dostępności oraz użyteczności Internetu ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Dzięki realizacji naszego projektu bardzo wiele udało się w kwestii dostępności internetowej zmienić na lepsze, ale ciągle wiele pozostaje do zrobienia. Konferencja „Dostępność Polska 2014” stanowi do tego doskonałą okazję. Cieszymy się, że dzięki spotkaniu, które zorganizowaliśmy 17 września w Warszawie, stworzyliśmy przestrzeń do spotkania kilkuset osób, które będą w najbliższym roku wcielać w życie jakże ważne zapisy w zakresie dostępności internetowej – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Jeżeli odpowiemy na nowe wyzwanie i zadbamy o Internet dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, to mamy gwarancję rzeczywistej integracji i wolności – dodaje Piotr Pawłowski.

Integracja konsekwentnie realizuje projekty z zakresu dostępności serwisów internetowych pod kątem osób z niepełnosprawnością. Do 10 października br. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Serwis www bez barier”, na najbardziej dostępny serwis instytucji kultury lub wydarzenia kulturalnego, finansowanych ze środków publicznych. Szczegóły na stronie www.old.integracja.org w zakładce „Co robimy”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Więcej informacji: DOSTĘPNOŚĆ POLSKA 2014

—–

Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 4 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.

Zapraszamy do kontaktu:

Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel.: 502 518 546

Łukasz Drozda
Specjalista ds. promocji
e-mail: lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 519 066 482

Patroni

Patron honorowy:

Serwis Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Strona Lidera Cyfryzacji Włodzimierza Marcińskiego

Patron merytoryczny:

Patroni medialni:

Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni - przejdź do serwisu

Polskie Radio — Jedynka

Gazeta Wyborcza

IT w administracji

Portal niepelnosprawni.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

ak74

Informaton.pl

UXlabs.pl

Organizatorzy

Kapitał Ludzki - przejdź do serwisu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poświęconego Europejskiemu Funduszowi Społecznemu

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - przejdź do serwisu old.integracja.org

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu pfron.org.pl

Europejski Fundusz Społeczny - przejdź do portalu Funduszy Europejskich poświęconego Programowi Kapitał Ludzki

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przejdź na górę strony