18 kwietnia o godzinie 12:00
w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie
odbędzie się wernisaż wystawy Artystów Malujących Ustami i Nogami połączony z prezentacją malowania.
Na wernisaż zapraszają organizatorzy: Fundacja Integracja, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami – AMUN.
Uroczyste otwarcie wystawy będzie okazją do zobaczenia, jak wygląda proces tworzenia niezwykłych dzieł artystów związanych z AMUN. Dwójka z nich – Mariusz Mączka oraz Bartosz Ostałowski – na oczach widzów będzie tworzyć obrazy (odpowiednio: ustami i nogami).
Wernisaż zainauguruje wystawę, którą będzie można oglądać na Lotnisku Chopina do 16 sierpnia br. To pierwsza od kilku lat prezentacja prac AMUN w Warszawie. Wernisaż otworzą Mariusz Szpikowski, prezes PPL, oraz Piotr Pawłowski, prezes Integracji, a także członek AMUN. – Jestem osobiście uradowany tą wystawą, która pokazuje pasje i talenty osób z niepełnosprawnościami – mówi założyciel Fundacji.
AMUN jest jedynym w Polsce wydawnictwem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Polską grupę tworzy 25 artystów malujących ustami lub stopami, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Od 16 kwietnia ich dzieła można oglądać na Lotnisku Chopina.
– Na wystawie znalazły się obrazy, których nie powstydziłyby się profesjonalne galerie – mówi Piotr Pawłowski. – Zresztą wielu naszych artystów wystawiało swoje prace w najlepszych galeriach na świecie, w tym trzykrotnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Artyści należący do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami swoją twórczością udowadniają, że do tworzenia wspaniałych dzieł sztuki niezbędne są trening, czas i cierpliwość, a nie sprawne dłonie. Nie ma znaczenia, że ołówek lub pędzel trzymają w zaciśniętych ustach czy palcach stopy – każdy z nich przenosi na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia i otaczającą rzeczywistość.
Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.