Jedynie co trzeci wyborca z niepełnosprawnością wie o tym, że może głosować korespondencyjnie lub skorzystać z procedury głosowania przez pełnomocnika. Rusza kampania Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji informująca o możliwościach głosowania w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 r.
W Polsce żyje blisko 5 mln osób z niepełnosprawnością. Zdecydowana większość z nich może wziąć udział w zbliżających się wyborach samorządowych dzięki ułatwieniom prawnym, które gwarantuje kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r. dostosowujący organizację wyborów do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ustawa daje wyborcom z niepełnosprawnością możliwość głosowania korespondencyjnego, przez pełnomocnikaoraz przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Dodatkowo ustawa nakłada również na gminy obowiązek, aby przynajmniej 1/5 lokali wyborczych była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Niestety niewielka jest świadomość wyborców z niepełnosprawnością na temat alternatywnych procedur głosowania. Według badań przeprowadzonych przez CBOS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku*, jedynie 32 proc. wyborców, którzymają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, wie o możliwości głosowania korespondencyjnego. Z kolei procedurę głosowania przez pełnomocnika zna niewiele więcej niż co trzeci (34 proc.) adresat tego rozwiązania.
W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji rozpoczęło kampanię informacyjną „Idziemy na wybory!”. Celem kampanii jest zachęcenie osób z niepełnoprawnością do udziału w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 r., a także poinformowanie o dostępnych dla nich sposobach głosowania.
– Wszystkim polskim wyborom od lat towarzyszą rytualne już narzekania na niski poziom frekwencji wyborczej. Tymczasem to właśnie osoby z niepełnosprawnością są jedną z tych grup, wśród których poziom absencji jest zdecydowanie najwyższy. Szczególnie przy okazji wyborów samorządowych, w których wybieramy władzę na najbliższym nam poziomie, chcemy zadbać o upodmiotowienie tej grupy obywateli. To nikt inny jak władze lokalne dbają o zwalczanie najbardziej kłopotliwych barier architektonicznych i nadzorują większość zadań z zakresu edukacji, zatrudnienia czy polityki społecznej. Nikt nie może tak bardzo wpłynąć na życie osób z niepełnosprawnością jak świadomi samorządowcy. Musimy korzystać ze swojego prawa głosu, naszego prawa do demokratycznego nacisku na urzędników. Dlatego poprzez kampanię „Idziemy na wybory!” chcemy zachęcić wszystkie osoby z niepełnosprawnością do wzięcia udziału w listopadowych wyborach, a opiekunów i asystentów, aby pomogli spełnić nam obywatelski obowiązek – wyjaśnia Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Ambasadorami kampanii „Idziemy na wybory!” są Janusz Świtaj, od 18. roku życia jest sparaliżowany od głowy w dół po wypadku motocyklowym oraz Monika Cieniewska, niewidoma od 17. roku życia.
Kampania ma charakter ogólnopolski. W ramach kampanii zaplanowana jest emisja spotów w największych stacjach telewizyjnych i radiowych. Ich adresatami będą nie tylko osoby
z niepełnosprawnością, ale także ich opiekunowie, którzy mogą udzielić pomocy swoim podopiecznym przy głosowaniu.
W prasie ukażą się reklamy zachęcające osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach, uświadamiając każdemu, jak ważny może być ich głos.
W Internecie dostępne będą dwa filmy instruktażowo-informacyjne, które krok po kroku przedstawią możliwości alternatywnego oddawania głosu przez osoby z niepełnosprawnością, czyli głosowania korespondencyjnego i za pomocą pełnomocnika oraz poinformują o istotnych datach przy wyborze danego sposobu głosowania. Dodatkowo przygotowany zostanie poradnik „Wybory dla wszystkich”, skierowany do samorządów gminnych oraz osób odpowiedzialnych za dostosowanie lokali wyborczych.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie informowało o kampanii „Idziemy na wybory!” na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz stronie internetowej, a także na Facebooku i Twitterze. Kampania będzie trwać do 14 listopada br.
Kampania informacyjna „Idziemy na wybory!” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Więcej informacji: www.niepelnosprawni.pl/wybory oraz www.old.integracja.org.
*Źródło: CBOS, Ułatwienia w głosowaniu – wiedza, opinie i oczekiwania, Warszawa 20014, www.cbos.pl
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób
z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest liderem w dostarczaniu informacji z zakresu niepełnosprawności. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, który jest największym w Polsce pismem mówiącym o niepełnosprawności. Od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl – największy i najpopularniejszy serwis internetowy informujący o wszystkich aspektach niepełnosprawności. Od 1997 r. produkuje program telewizyjny.
Zapraszamy do kontaktu
Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel.: 502 518 546
Łukasz Drozda
Specjalista ds. promocji
e-mail: lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 519 066 482
Kampania finansowana
ze środków PFRON