Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały nagrody w 2. Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym „Lider Dostępności”.
Z barierami architektonicznymi najlepiej walczyć promując dobre i dostępne rozwiązania. Zamiast skupiać się na tym, co niedostosowane, warto doceniać i wskazywać tych, którzy w swoich projektach uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników. Dlatego też Integracja razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP) już drugi raz nagrodziła Liderów Dostępności w kategoriach:
- GRAND PRIX – Katowice
- Samorząd – Katowice
- Architekt/Urbanista – Tomasz Konior
- Obiekt usługowy – Lotnisko Chopina
- Przestrzeń publiczna – Plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach
- Sieć placówek – Uniwersytet Warszawski
- Obiekt zabytkowy – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią, Muzeum Łazienki Królewskie
- Obiekt zabytkowy – wyróżnienie – Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
- Obiekt mieszkalny – Dom Studenta nr 4, Uniwersytet Warszawski
Nagrody wręczył laureatom Prezydent Andrzej Duda.
Konkurs Lider Dostępności promuje najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Organizatorzy podkreślają, że kluczowa jest idea projektowania uniwersalnego, dzięki której dostęp do budynków mają zagwarantowany wszyscy użytkownicy – osoby z niepełnosprawnością, starsze czy też rodzice z małymi dziećmi.
– Przez ostatnie lata zmieniło się bardzo wiele w kwestii dostępności. Jeszcze kilkanaście lat temu walczyliśmy o najprostsze udogodnienia – dziś nagradzamy obiekty, które w równy sposób traktują osoby o ograniczonej sprawności i otwierają się na wszystkich użytkowników, bez wyjątku – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Dostępność buduje się małymi krokami i przez lata. Jesteśmy świadkami tworzenia architektury, która coraz bardziej jednoczy ludzi – dodaje Pawłowski.
Prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem, podkreślił, że dostępność i likwidacja barier to istotne cechy nowoczesności. – Likwidując bariery, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, umacniamy sprawiedliwość i solidarność społeczną, które łączą nas, Polaków. A zarazem przyczyniamy się do modernizacji Polski. Bo nowoczesność, do której dążymy, nie oznacza tylko: szybciej, więcej, lepiej, wydajniej. Nowoczesność to także empatia, to więcej uwagi dla innych, to dostrzeganie sfer i aspektów rzeczywistości społecznej, które dawniej pomijano. Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa – zaznaczył Prezydent.
– Tegoroczna edycja Konkursu „Lider Dostępności” pokazuje, jak duża zmiana w świadomości dostępności architektonicznej zaszła na przestrzeni ostatnich lat – podkreśliła Jolanta Bosca, wiceprezes Zarządu „WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim”, która po raz drugi była Partnerem Strategicznym konkursu. – Architektura dostępna to nie tylko ta, która spełnia wymogi określone prawem, ale pokazuje rozwiązania kompleksowe, które zapobiegają wykluczeniu. Dlatego na szczególne wyróżnienie zasługują projekty Uniwersytetu Warszawskiego, jak również kompleksowe działania podejmowane przez Miasto Katowice.
Filmy o wszystkich laureatach są dostępne na: https://www.youtube.com/integracjatv
Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania dostępnych obiektów do przyszłorocznej odsłony konkursu. Więcej informacji: www.old.integracja.org
Konkurs współfinansowany jest ze środków PFRON.
Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia i portal Niepelnosprawni.pl
***
Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od dwóch lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Towarzystwo Urbanistów Polskich założyła w 1923 r. grupa wybitnych twórców i naukowców a jednocześnie społeczników, skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dziś Towarzystwo liczy około 1000 członków w kilkunastu oddziałach regionalnych i sekcjach problemowych. TUP jest rzecznikiem interesu społecznego w zagospodarowaniu i użytkowaniu polskiej przestrzeni. Jest organizacją społeczną i obywatelską, otwartą dla wszystkich, którzy przez swą działalność gospodarczą i polityczną oraz tworzoną wiedzę i dzięki posiadanym umiejętnościom, podnoszą jakość polskiej przestrzeni i chcą by była ona coraz bardziej atrakcyjną i konkurencyjną we współczesnym świecie.
„WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim” została założona w kwietniu 2016 roku przez Grupę LafargeHolcim w Polsce. Fundacja zajmuje się edukacją w zakresie architektury, kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc. Wspiera i aktywizuje społeczności lokalne, aby wspólnie tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom. Fundacja jest organizatorem konkursu architektonicznego dla dzieci i młodzieży „Zakręceni w przestrzeni”, odpowiada także za międzynarodowy konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards promujący zrównoważone budownictwo.
Więcej informacji i dodatkowe materiały:
Tomasz Pisarzewski – tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@old.integracja.org