„Integracja” 5/2014 (PDF)
W październiku minęło 20 lat, odkąd na świecie pojawiła się „Integracja”. Ówczesny 8-stronicowy czarno-biały biuletyn szybko przekształcił się w profesjonalne, kolorowe, wysokonakładowe pismo, a bieżący jubileuszowy numer rozrósł się do 68 stron i 30 tys. nakładu.
Z „Abecadła Pawłowskiego” – oryginalnego wyboru haseł naczelnego „Integracji” – dowiecie się tego, co najważniejsze w 20-letniej historii organizacji. Lektura momentami zaskakująca, a momentami wzruszająca.
W tworzeniu „Integracji” nieustająco mają swój udział Czytelnicy. To na Wasze potrzeby i z Waszych inspiracji stworzyliśmy 20 poradników na 20-lecie. Do lektury kilku z nich zapraszamy w tym numerze, a po następne – kierujemy na portal Niepelnosprawni.pl, którego nowa odsłona nastąpiła już 6 listopada – na tegorocznej Wielkiej Gali Integracji. Jak na wizytówkę INTEGRACJI przystało, pozostanie kompendium wiedzy o niepełnosprawności, ale stanie się serwisem w pełni dostępnym dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Spośród poradników szczególnie polecamy:
Poradnik wyborcy – w którym podkreślamy, że nieobecni nie mają głosu, więc podpowiadamy, jak oddać głos w nadchodzących wyborach samorządowych, a tym samym mieć wpływ na rozwój swojej okolicy.
Poradnik rehabilitacyjny – zestaw żelaznych zasad pozwalających zdobyć wózek dopasowany do schorzenia, stylu życia i potrzeb, m.in. bycia samodzielnym człowiekiem.
Poradnik studenta – informujący o otwartości polskich uczelni, asystentach, dotacjach, udogodnieniach technicznych, dostępnych akademikach, zajęciach dodatkowych i wypożyczalniach sprzętu. Nic, tylko studiować…
Poradnik medyczny – zachęca kobiety do profilaktyki, ale i przestrzega przed skutkami jej braku. Uczy samobadania piersi i podpowiada krok po kroku, co zrobić, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy. Wyjaśnia, na czym polega USG piersi, mammografia, biopsja, wreszcie leczenie, podpowiada, gdzie szukać pomocy psychologicznej i wsparcia w chorobie.
Poradnik kulinarny – to seria praktycznych porad autorki poradników i artykułów o kuchni i gotowaniu, dzięki którym problem przestają sprawiać zdrowe odżywianie i samodzielne przygotowywanie posiłków także przez dzieci – o czym zapominają zwłaszcza nadopiekuńczy rodzice.
Poradnik cyfrowy – po jego lekturze świat aplikacji uwiedzie Czytelników swoją atrakcyjnością. Są wygodniejsze i tańsze niż większość specjalistycznych urządzeń, a przede wszystkim niezwykle pomocne na co dzień.
Uwaga! Kto chce pomóc zdobyć Nagrodę Publiczności jednemu z 15-finalistów Konkursu „Człowieka bez barier” – powinien głosować na niego od 10 do 25 listopada na portalu Niepelnosprawni.pl.
W bieżącym numerze Czytelnicy znajdą oczywiście kolejną porcję informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek (które można od nas otrzymać, dzwoniąc do redakcji 27 listopada), stron WWW oraz artykułów z czasopism ważnych dla naszego środowiska.