W czwartek 21 maja 2015 roku odbędzie się druga edycja „Godziny bez myszy”. Akcja zainicjowana przez Integrację stanowi część polskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jej celem jest uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są napotykane przez osoby z niepełnosprawnością bariery w dostępności stron internetowych.
Dzień dla dostępności
Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day) obchodzony jest w trzeci czwartek maja (w tym roku: 21 maja). Jego inicjatorem jest amerykański deweloper, Joe Davon. W 2011 roku zaproponował on jego organizację, sugerując że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do ich estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów: funkcjonalności.
Dostępność dotyczy każdego z nas. W samej Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na 4,7 miliona. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat. Często nie mogą one jednak w pełni korzystać z jego możliwości. Ograniczenia niosą za sobą źle dobrane kolory, nieposiadające tekstowych opisów alternatywnych infografiki i tabele, czy pozbawione napisów filmy. Praktyki te dotyczą zarówno komercyjnych stron, jak i serwisów rozmaitych urzędów, ograniczających często w ten sposób prawo do informacji publicznej dla ponad 10 procent obywateli. Warto przy tym pamiętać, że strony dostępne wcale nie muszą być brzydkie i archaiczne w swojej strukturze, jak często się stereotypowo uważa.
Aby przekonać się jak trudno dostępne są niektóre serwisy, nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy przejść dowolną stronę przy pomocy klawisza „tab”. Często zdarza się, że nawet świeżo ukończone strony nie spełniają najbardziej elementarnych kryteriów dostępności, dotyczących podstawowej nawigacji. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i realne wskazanie korzyści, jakie może zapewnić dostępność. Integracja przypomina przy tej okazji o tym jak zyskać mogą np. właściciele sklepów internetowych, czy instytucje zajmujące się bankowością internetową, o ile tylko otworzą się na grupę prawie 5 milionów klientów.
Włącz się
Aby wziąć udział w akcji wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 21 maja nie używać niedostępnej dla ogromnej liczby osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Używanie klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się o tym na ile dostępne są odwiedzane przez nas serwisy.
Organizatorzy zachęcają również do podzielenia się informacją o udziale w akcji ze światem dzięki wzięciu udziału w wydarzeniu dostępnym na Facebooku, a także zapraszają na poświęconą tematyce dostępności konferencję „Dostępność Polska 2015”, która już 16 czerwca odbędzie się w Warszawie.
Partnerem akcji jest Fundacja E-misja. Informacje o wydarzeniu znaleźć będzie można też w między innymi w serwisach takich jak Interia, Wirtualna Polska, FilwWeb.