21 czerwca 2016 r. przedstawiciele Integracji już po raz drugi ruszyli na stację warszawskiego metra. Sukces ubiegłorocznej edycji akcji „Integracja w Metrze” zachęcił do tego, by jeszcze raz podzielić się z pasażerami wiedzą na temat niepełnosprawności.
– Odpowiadamy w ten sposób nie tylko na potrzeby osób poruszających się metrem, ale całego społeczeństwa – mówił podczas krótkiego briefingu prasowego prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Do Integracji często trafiają pytania, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie na wózku, jak pomóc komuś, kto nie radzi sobie z poruszaniem się komunikacją miejską.
Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w publikacji Integracji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Podczas poprzedniej edycji akcji „Integracja w Metrze” rozdano tysiące egzemplarzy tej książeczki. Podobnie było w tym roku. Przedstawicieli Integracji można było spotkać na stacji Metra Dworzec Gdański.
Nie jesteśmy kosmitami
– Mamy bariery w głowach, nie mamy wiedzy na temat tego, jak się zachować – mówił Piotr Pawłowski. – Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że nie osoby z niepełnosprawnością nie są przybyszami z innej planety i nie funkcjonują jakoś specjalnie inaczej, choć ja częściej zmieniam opony niż buty, bo się szybciej zużywają – dodał ze śmiechem.
Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się sytuacje, które nie powinny śmieszyć.
– Mój przyjaciel wybrał się kiedyś do okulisty, a ten o stanie jego oczu rozmawiał z… jego żoną, bo nie miał odwagi rozmawiać z osobą niewidomą – opowiadał prezes Integracji. – Często ludzie rozmawiają z rodzicem lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością, a nie nią samą. Uczmy się i bądźmy odważniejsi, a tych barier będzie coraz mniej i wszyscy lepiej się zrozumiemy.
Całość relacji jest dostępna na portalu Niepelnosprawni.pl.
Zobacz także fotorelację z naszej akcji oraz krótki filmik, podsumowujący naszą inicjatywę!
Zainteresowanie mediów
O akcji Integracji i Metra Warszawskiego informowały czołowe warszawskie portale i stacje radiowe, które pomagały poszerzać ideę Savoir-vivru wobec osób z niepełnosprawnością.
Akcja na wybranych portalach:
TVN Warszawa
Onet
Rynek Zdrowia
Akcja w stacjach radiowych: Program 4 Polskiego Radia, RDC, Radio Eska, Radio Wawa.