Nagrodzenie laureatów konkursów „Serwis www bez barier”, „Aplikacje bez barier” oraz „Warszawska inwestycja bez barier” w ramach projektu „Warszawa bez barier” było głównym punktem 21. Wielkiej Gali Integracji.
W tegorocznej edycji projektu odbyły się 3 konkursy, w których udział mogli wziąć zarówno architekci, inwestorzy, samorządy, twórcy aplikacji mobilnych czy organizacje pozarządowe. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń Kapituła Jury wyłoniła 7 laureatów.
W konkursie „Serwis www bez barier” jury nagrodziło:
- Niepelnosprawnik.pl, Fundacji TUS za najlepiej dostosowany serwis dla osób z niepełnosprawnością.
- Mopssopot.pl, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, za najlepiej dostosowany serwis ogólnodostępny.
Zwycięzcami w konkursie „Aplikacje bez barier” zostali Fundacja Gniazdo Piratów oraz Transition Technologies S.A. – wizjonerzy i twórcy aplikacji Seeing Assistant Zobaczyć Morze.
Z kolei w konkursie „Warszawska inwestycja bez barier” jury wyłoniono czterech laureatów:
- Skanska Property Poland Sp. z o.o. za Atrium 2 za najlepiej dostosowany obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ponad to Jury wyróżniło architektów z Firmy PRC Architekci Sp. z o.o.,
- Warbud S.A. za Wydział Lingwistyki Stosowanej oraz Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”. Ponad to Jury wyróżniło właściciela obiektu: Uniwersytet Warszawski oraz architektów z Firmy Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.
- Muzeum Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią okazały się najlepiej dostosowanym obiektem zabytkowym do potrzeb osób z niepełnosprawnością w konkursie.
- Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy za budynek Urzędu Dzielnicy – za najlepiej dostosowany obiekt samorządu terytorialnego do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
„Warszawa bez barier” to projekt realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Miasto Stołeczne Warszawa od 2004 roku. Głównym jego założeniem jest docenianie nowatorskich rozwiązań architektonicznych i cyfrowych na rzecz osób z niepełnosprawnością. Projekt promuje instytucje, firmy, organizacje i osoby, których działalność w sposób wzorcowy przyczynia się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie.