Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
mężczyzna z mostu skacze do jeziora

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi godziny spędzone na plażach i szaleństwo w wodnych akwenach. Taka aura często staje się okazją do niebezpiecznych i nieprzemyślanych zachowań. Każdego roku, właśnie w okresie wakacji, setki młodych osób trafiają na wózki inwalidzkie z powodu skoku do wody. O konsekwencjach, jakie może przynieść ten jeden nierozważny skok, i procesie rehabilitacji osób po urazach rdzenia kręgowego opowiemy w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 25 czerwca br. o godz. 8:50 w TVP3.

dr Paweł BaranowskiOfiarami skoków są najczęściej chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy podczas relaksu nad wodą dają się ponieść brawurze i skaczą na „główkę” do wody w miejscach, których nie znają. Skutki młodzieńczej lekkomyślności w wielu przypadkach kończą się życiowymi dramatami.

O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się uszkodzenie rdzenia kręgowego i czy złamany kręgosłup jest tym samym co uszkodzony rdzeń, Piotr Pawłowski porozmawia z dr n. med. Pawłem Baranowskim, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie.

– Kręgosłup właściwie jest najmniej istotną częścią naszego uszkodzenia, bo zawsze w częściach kostnych możemy chirurgicznie doprowadzić do jej rekonstrukcji. Natomiast, największym problemem jest rdzeń kręgowy, który przebiega w kanale kręgowym i niestety te kostne elementy, które przemieszczają się tak jak w kościach długich np. przy złamaniach nóg, powodują przemieszczenia do kanału i uszkodzenie rdzenia. I wtedy następuje nieodwracalne w wielu przypadkach uszkodzenie rdzenia, które stanowi o tym, że nie możemy poruszać kończynami górnymi i dolnymi – powiedział dr n. med. Paweł Baranowski.

kobieta uczy się chodzić z rehabilitantemProwadzący porozmawia z gościem również o tym, czy kampanie społeczne tj. „Płytka wyobraźnia to kalectwo” przynoszą pozytywne skutki oraz czy w najbliższym czasie możemy liczyć na jakiś przełom w dziedzinie leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego.

Z kamerą programu „Misja Integracja” byliśmy w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „STOCER” w Konstancinie k/Warszawy, gdzie trafiają osoby, które doświadczyły urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego. W Centrum podejrzeliśmy, jak wygląda leczenie i rehabilitacja takich pacjentów oraz przekonaliśmy się, jak duży zespół wielospecjalistyczny lekarzy włączony jest w proces ich rekonwalescencji.

W sobotnim odcinku pokażemy również zasady udzielania pierwszej pomocy osobom tonącym, zaprezentowane przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony