Planowane zmiany w refundacji sprzętu; Walka o przyszłość niesamodzielnych dzieci; Czy do renty można będzie dorabiać bez ograniczeń?; Wiadomo, kiedy będą nowe legitymacje; Program „Mieszkanie plus” dla osób z niepełnosprawnością?; Prezes PFRON gościem „Misji Integracja”; Prezentujemy dyscypliny Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Podnośnik, który przeniesie z łóżka prosto do wanny. Zobacz, co działo się w pierwszym tygodniu lipca na portalu Niepelnosprawni.pl!
Szczególnie polecamy
Niesamodzielne dzieci – walka o ich przyszłość
Niesamodzielne dziecko skończy szkołę. Co dalej? Okazuje się, że są rodzice, którzy się nie poddają. Czy dzięki nim powstaną państwowe placówki dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością po 25. roku życia?
Refundacja sprzętu. Projekt i protesty
Wózki, pieluchomajtki, sprzęt stomijny – mechanizm refundacji tych i innych wyrobów medycznych ma ulec zmianie. Na projekcie ustawy suchej nitki nie zostawiają jednak producenci i pacjenci.
Najważniejsze wydarzenia
Wiadomo, kiedy będą nowe legitymacje i jak będzie wyglądać Krajowa Rada Konsultacyjna
1 sierpnia 2017 r. jako termin wejścia w życie przepisów o nowych legitymacjach osób z niepełnosprawnością, a także powrót przedstawicieli rządu, samorządów, związków zawodowych i pracodawców do Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. To efekty poprawek do zaproponowanego przez PiS projektu zmiany Ustawy o rehabilitacji. Ich szczegóły dokładnie przedyskutowano 5 lipca 2016 r., podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych. Następnego dnia poprawki przegłosowała Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Rządowy program „Mieszkanie plus” dla osób z niepełnosprawnością?
Rozpoczęcie naboru do pierwszych mieszkań budowanych w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus” przewidziane jest na drugą połowę 2017 r. Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, czy w projektowanych ustawach dotyczących tego programu będą uwzględniane potrzeby osób z niepełnosprawnością.
Praca
Do renty będzie można dorabiać bez ograniczeń? Politycy są zgodni
Likwidacja limitów dorabiania do renty socjalnej – taką propozycję rozważała 5 lipca 2016 r. sejmowa Komisja ds. Petycji. W tej sprawie politycy okazali się zgodni, niezależnie od przynależności politycznej.
Działania Integracji
Nowy Prezes PFRON Robert Kwiatkowski gościem programu „Misja Integracja”
– Dziś PFRON to instytucja, która sprawnie gromadzi środki, ale nie kreuje rzeczywistości – mówi Robert Kwiatkowski w rozmowie z Piotrem Pawłowskim. W programie „Misja Integracja” nowy Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiada zmiany. Chce je przeprowadzić wspólnie ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Premiera w sobotę 9 lipca br. o godz. 8:50 w TVP3.
Kultura
Wygraj książkę „Obciążeni. „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech”
Mordowanie bezbronnych i niewinnych ludzi budzi w każdym człowieku odrazę. Jednak w historii był moment, gdy systematyczne i planowe zabijanie osób chorych i z niepełnosprawnością uważano za czyn chwalebny i pożyteczny dla społeczeństwa. O tym, jak do tego doszło i o ofiarach tak rozumianego „dobra społecznego” opowiada książka Gotza Aly’ego pt. „Obciążeni. „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech”.
Sport
Dyscypliny Rio 2016: szermierka na wózkach
Sport ten powstał w 1944 r. jako forma rehabilitacji dla weteranów wojennych. W Polsce trenuje się tę dyscyplinę od lat 60. XX wieku, ale jej prawdziwy rozkwit to lata 90. Wtedy to powstały profesjonalne kluby, takie jak Integracyjny Klub Sportowy na warszawskiej AWF. Od szermierki na wózkach rozpoczynamy na portalu Niepelnosprawni.pl prezentację dyscyplin, które rozgrywane będą poczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Będą wyższe nagrody dla medalistów igrzysk paraolimpijskich
Posłowie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki opowiedzieli się jednogłośnie za nowelizacją ustawy o sporcie m.in. w części dotyczącej zwiększenia nagród dla medalistów igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i olimpiad głuchych.
Relacje
Turniej tenisa na wózkach Wrocław CUP
Turniej tenisa na wózkach Wrocław CUP to pomysł czwórki przyjaciół z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni” Wrocław, których ideę wsparło miasto i Prezydent Wrocławia. Dziś to wielkie wydarzenie – rangi ITF2, łączące zawodników z całego świata: Japonii, Austrii, Holandii. Pula nagród wynosi 17,5 tys. euro, a emocje jakich dostarczają sportowcy na kortach Centrum Tenisowego Redeco, są bezcenne. Warto obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia!
Filmiki
Jak rozpoznać i zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka? Obejrzyj program „Misja Integracja”
Trwa sezon wakacyjny i wielu osobom trudno zrezygnować z opalania. Tymczasem wielogodzinne przebywanie na słońcu i nie stosowanie kosmetyków ochronnych grozi oparzeniami słonecznymi, które skutkować mogą nowotworem skóry, w tym czerniakiem. O tym, co zrobić, gdy na ciele zaobserwujemy niepokojącą zmianę oraz jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka opowiadamy w odcinku programu „Misja Integracja”.
Ten podnośnik przeniesie Cię z łóżka prosto do wanny!
W brytyjskim domu dla osób z niepełnosprawnościami Flat Spaces na szynie zamontowanej w suficie, znajduje się elektryczny podnośnik o udźwigu ponad 100 kg – rewelacyjne urządzenie dla osób, które nie mogą same przesiadać się z łóżka na wózek. Zobacz jak działa podnośnik między pokojami!
Bądź świadomy HCV!
Ruszyła kampania społeczna „HCV Jestem świadom”, realizowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Jednym ze sloganów kampanii są słowa: „Nie zajmuj się sztucznymi problemami. Wirus HCV to realne zagrożenie!”. Sprawdź jak ograniczyć ryzyko zakażenia HCV.