Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
przedstawiciel Orlen przykleja na szybę naklejkę OBIEKT BEZ BARIER

Gdziekolwiek byśmy nie wybierali się samochodem, prędzej czy później tam trafimy. To miejsce okazuje się zbawienne, gdy późnym wieczorem zorientujemy się, że czegoś brakuje w naszej lodówce lub po drodze na imprezę przypomnimy sobie o konieczności odwdzięczenia się gospodarzom. Mowa tu o stacji benzynowej, która w dzisiejszym świecie pełni rolę nie tylko miejsca zakupu paliwa. Dlatego tak ważne jest, by i tego typu obiekty były dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Stacja paliw ORLEN nr 682 przy ul. Solidarności 100 na warszawskiej Woli dołączyła do elitarnego grona obiektów, których dostępność dla osób z niepełnosprawnością została potwierdzona przyznawanym przez Integrację Certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER, czyli m.in. Belwederu, Lotniska Chopina, gmachu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy budynku Sejmu. Jest to jednocześnie pierwsza stacja paliw z integracyjnym znakiem jakości.

Dobry początek

– Już na etapie audytu stacja zebrała pozytywne opinie – informuje Kamil Kowalski,  audytor Integracji, specjalista ds. dostępności. – Jest tu duża przestrzeń komunikacyjna, na przykład między półkami, dobry dostęp do kas i dobrze przeszkolona obsługa.

Jak się okazuje, głównym wyzwaniem przy dostosowywaniu przestrzeni była znajdująca się na stacji toaleta dla osób z niepełnosprawnością.

przedstawiciel Orlenu, trzymając w jednej dłoni certyfikat, drugą ściska dłoń Piotra Pawłowskiego

– Dopracowania wymagała nie sama przestrzeń, tylko raczej sposób montażu niektórych elementów, co udało się z powodzeniem naprawić – mówi Kamil Kowalski.

Specjaliści Integracji pracowali też nad sposobem wzywania pracowników stacji przez klientów z niepełnosprawnością. Wcześniej polegało to na tym, że klient trąbił klaksonem. Dla usprawnienia komunikacji zamocowano specjalne dzwonki przy dystrybutorach, dzięki którym można w łatwy i dyskretny sposób poprosić pracownika stacji o pomoc.

Oprócz tego  na stacji zamontowano pętle indukcyjną i wykonano przebudowę wejścia do punktu handlowego na stacji.

Niewiele pracy, wielki efekt

– Projekt zaczęliśmy kilka miesięcy temu. Pilotażowo, przy wsparciu Integracji, dokonaliśmy kilku ocen stacji zarówno pod względem ergonomii, jak i jej dostępności dla osób z ograniczoną mobilnością – w tym osób z niepełnosprawnością, które są naszymi klientami – tłumaczy Jarosław Orłowski, dyrektor działu standardów i relacji z klientami Sieci detalicznej w PKN ORLEN. – Przekonaliśmy się, że przy stosunkowo niewielkich nakładach i zaangażowaniu ze strony pracowników można usunąć pewne bariery, co znacznie ułatwia życie osobom z niepełnosprawnością.

przedstawiciele stacji ORLEN z certyfikatem i przedstawiciele Integracji z Piotrem Pawłowskim na wspólnym zdjęciu

Dyrektor Orłowski podkreśla, że efektem prac jest jedyna taka stacja paliw w Polsce z certyfikatem dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto przedstawiciel firmy Orlen zapowiedział, że współpraca z Integracją stała się ważną inspiracją dla dalszych działań firmy.

– Możemy zadeklarować, że wszystkie te rekomendacje, które otrzymaliśmy od Integracji, tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy wdrażać już na etapie projektowania – zapowiedział Jarosław Orłowski.

Przejdź na górę strony