Z początkiem września rusza kolejna edycja konkursów technologicznych, organizowanych przez Integrację i Urząd m.st. Warszawy. W „Aplikacjach bez barier” i „Serwisie www bez barier” nagrodzimy najciekawsze rozwiązania wspierające – za pomocą technologii mobilnych i serwisów internetowych – integrację osób z niepełnosprawnością. Zgłoszenia przyjmujemy od 1 września do 18 października 2015 roku.
Technologie bez barier
Integracja i stołeczny Ratusz kolejny raz organizują konkursy poświęcone nowym technologiom. Zgłoszone w nich projekty oceni jury z udziałem specjalistów z zakresu dostępności, korzystające ze specjalnych testów przeprowadzanych z udziałem osób z różnymi niepełnosprawnościami. Celem projektu jest dostarczanie praktycznych narzędzi do walki z wykluczeniem cyfrowym. Technologie mobilne to część naszej codzienności. Jak podaje Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, na koniec ubiegłego roku ponad 60% Polaków używało już smartfonów. Wzrasta też nasycenie rynku tabletami.
– Osoby z niepełnosprawnością w sposób szczególny doceniają nowe technologie, bo mogą im pomóc w integracji z resztą społeczeństwa. Integracja działa na rzecz realizacji tego celu, wspierając najbardziej innowacyjne rozwiązania. Jako eksperci w zakresie dostępności promujemy zasady międzynarodowego standardu WCAG 2.0 i działamy na rzecz dostępnych serwisów. Ważne jest dla nas, aby dobry przykład dawały instytucje publiczne. Od 1 czerwca 2015 roku są do tego zobowiązane przez prawo. Cieszy nas rosnąca świadomość istnienia problemu, dlatego wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy nagradzamy dobre praktyki w zakresie dostępnych serwisów – podkreśla Agnieszka Maliszewska, dyrektor do spraw projektów Integracji.
Integracja zabiega o to, aby uczulić zarówno twórców oprogramowania, jak i przeciętnych użytkowników internetu na rangę dostępności dla tzw. user experience – wrażeń określających użyteczność technologii dla ich użytkowników.
Mobilnie i bez barier
W konkursie „Aplikacje bez barier” nagrodzeni zostaną twórcy aplikacji na urządzenia mobilne, które okażą się w najwyższym stopniu przydatne użytkownikom z różnymi niepełnosprawnościami. Nagrodzone zostaną zarówno najbardziej dostępne aplikacje typu ogólnego, jak i skierowane specjalnie do osób z niepełnosprawnością. Wśród gotowych projektów wyróżniano do tej pory m.in.: syntezator mowy „Gadaczek PRO”, planer lekowy „Moje Leczenie”, planer podróży „Go2stop” oraz identyfikator kolorów „SeeingAsistant Home”.
Wspólnie z władzami Warszawy Integracja nagrodzi ponadto najciekawsze koncepcje aplikacji, a także pomoże je praktycznie wdrożyć. Oprócz doświadczonych twórców aplikacji mobilnych uhonorowane będą także osoby początkujące, podobnie jak ubiegłoroczni laureaci – autorzy pomysłów na rozwiązania służące osobom słabowidzącym, głuchoniemym oraz chorym na celiakię. W 2015 roku konkurs odbywa się po raz trzeci.
Dostępne serwisy
W konkursie „Serwis www bez barier” wyróżnione zostaną najciekawsze serwisy internetowe instytucji edukacyjnych, finansowane ze środków publicznych. Konkurs stanowi okazję do docenienia najbardziej innowacyjnych rozwiązań znajdujących się na witrynach uczelni, szkół i pozostałych placówek zajmujących się nauką i oświatą.
Wyróżnienie w konkursie otrzyma najlepszy serwis instytucji oraz najlepsza strona wydarzenia lub akcji edukacyjnej. W pierwszej edycji odbywającej się w 2014 roku. nagrodzono najbardziej dostępne serwisy instytucji kultury, wśród których znalazły się portal Ninateka.pl, prowadzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny, oraz oficjalny serwis Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.
Dowiedz się więcej o dostępności w internecie i tym, jak możemy ci pomóc w jej zapewnieniu.