Dwa z trzech wieżowców Varso Place w centrum Warszawy są już ukończone i w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwością poruszania się. Potwierdzają to certyfikaty „Obiekt bez barier” przyznane przez Fundację Integracja. Varso 1 to 300., a Varso 2 – 301. budynek w Polsce, który może poszczycić się mianem Obiektu bez barier.
Varso Place to trzy wieżowce u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, które mieszczą biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy, a na szczycie wciąż budowanego Varso Tower – ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę miasta.
Certyfikat Fundacji Integracja potwierdza dostępność dwóch ukończonych budynków Varso Place dla różnorodnych grup użytkowników. Oznacza to, że bez przeszkód mogą z nich – a także terenów wokół – korzystać m.in. osoby niewidome, słabowidzące, niesłyszące, poruszające się na wózkach, ale też osoby starsze, rodzice z małymi dziećmi, osoby z nieporęcznym bagażem, kurierzy czy osoby nieznające języka polskiego.
Jubileuszowe wyróżnienie
Integracja przyznaje swoje certyfikaty od 2009 r. Pierwszym budynkiem, który go otrzymał, był Sejm RP. W ciągu 11 lat Integracja przeprowadziła ponad 1100 audytów dostępności architektonicznej. Nie każdy audyt skutkuje przyznaniem certyfikatu. Varso 1 i Varso 2 to, odpowiednio, 300. i 301. Obiekt bez barier w Polsce.
– Cieszę się, że ten wyjątkowy, 300. certyfikat, otrzymuje inwestycja powstała w samym centrum stolicy, które przez lata było praktycznie niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. To niezwykle ważny symbol zmian, które zachodzą w Warszawie, jak również w świadomości inwestorów i projektantów budynków – mówi Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. Varso Place zmienia niegdyś zaniedbany teren w atrakcyjny fragment miasta. Certyfikat Integracji potwierdza, że mogą z niego korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia sprawności – dodaje prezes Fundacji.
Użytkownik na pierwszym miejscu
Inwestor, firma HB Reavis, przy projektowaniu Varso Place położył duży nacisk na funkcjonalne rozwiązania nie tylko w samych wieżowcach, ale też na obszarze wokół nich. Zwraca na to uwagę Kamil Kowalski, ekspert ds. dostępności architektonicznej, który ze strony Fundacji nadzorował proces certyfikacji.
– Głównym celem certyfikatu „Obiekt bez barier” jest poprawienie projektu, żeby deweloperzy przestali budować budynki jako osobne byty, tylko ze świadomością, że zmieniają kawałki miast – podkreśla Kami Kowalski. – Budując, zmieniają przestrzeń, w której ludzie funkcjonują. Nie są to zamknięte przestrzenie, to budynki użyteczności publicznej i jako takie powinny być zaprojektowane w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich. W przypadku Varso Place nasza współpraca z inwestorem rozpoczęła się już na etapie projektu. Dzięki temu mieliśmy możliwość zarekomendować rozwiązania, które zaowocowały obiektami i przestrzenią dostępną dla wszystkich użytkowników – wyjaśnia.
Jakie to rozwiązania? Kamil Kowalski wymienia m.in. dużą ilość zieleni oraz miejsc do siedzenia wokół budynków, przejście dla pieszych na progu zwalniającym, wymuszające na kierowcach zmniejszenie prędkości, a także rozwiązania ułatwiające orientację osób z niepełnosprawnością wzroku – prostoliniowy przebieg chodników, podział szerokich przestrzeni pieszych na węższe części ułatwiające orientację, przyjaźnie zaprojektowaną małą architekturę oraz czytelnie wyróżnioną lokalizację wejścia.
Oczywiście w pełni dostępne są też same wieżowce Varso 1 i Varso 2. Kamil Kowalski wymienia tu m.in. główne wejścia z poziomu terenu, windy wyposażone w system ułatwiający korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnością wzroku (system nie wymaga wpisywania numeru kondygnacji, a wybór piętra odbywa się poprzez odpowiednio długie przytrzymanie karty przy czytniku) oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością w częściach wspólnych.
Wyższy do Pałacu Kultury
Najwyższy, 53-piętrowy, wieżowiec Varso Tower (zaprojektowany przez architektów z pracowni Foster + Partners) będzie mierzył 230 metrów do dachu, a wraz z iglicą aż 310 metrów i stanie się tym samym najwyższym budynkiem Unii Europejskiej. Szklane wieże już ukończonych Varso 1 i Varso 2 mierzą, odpowiednio, 90 i 81 metrów, i zostały zaprojektowane przez warszawską pracownię HRA Architekci.
Varso 1 i Varso 2 to pierwsze budynki HB Reavis w Polsce certyfikowane przez Fundację Integracja.
Więcej na temat certyfikatu „Obiekt bez barier” przeczytasz na stronie o certyfikacie.