
W najbliższą sobotę w programie „Misja Integracja” gościem specjalnym będzie Anna Popek, z którą porozmawiamy o pomaganiu i zaangażowaniu osób publicznych w akcje społeczne. Premiera 4 kwietnia br. o godz. 9:00 w TVP Regionalna.
Anna Popek to dziennikarka i prezenterka telewizyjna związana z TVP2, prowadząca poranny program „Pytanie na śniadanie”. Od wielu lat angażuje się w różnego typu akcje społeczne i charytatywne. Współpracuje m.in. z „Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą” założoną przez Stanisława Kowalskiego oraz Fundacją Andrzeja Brandstetera „Pro Aris”. Pomaga Annie Dymnej i Fundacji „Mimo wszystko” – co roku prowadzi dla nich półfinały Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest też ambasadorką Olimpiad Specjalnych oraz kampanii „Pomoc dla Sudanu”.
Od kilku lat współpracuje też z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i jej założycielem Pawłem Łukasiakiem. Akademia uczy innych, jak można pomagać, a także – organizując coroczne Bale Gwiazd Dobroczynności – promuje znane osoby aktywnie włączające się w działalność charytatywną.
O tym, jak Anna Popek rozumie termin „pomocy”, co myśli o społecznym zaangażowaniu osób z pierwszych stron gazet i często komentowanej tzw. modzie na pomaganie wśród gwiazd, a także o tym co dziennikarka robi dla innych, Piotr Pawłowski porozmawia w sobotnim odcinku programu „Misja Integracja”.
– Myślę, że ta pomoc jest najbardziej prawdziwa i wartościowa, którą robi się niemal własnymi rękoma. Uważam, że wszystkie klikania, przesyłanie pieniędzy, itd. są wartościowe, o to na końcu chodzi, ale najważniejsze, żeby w tej pomocy zobaczyć człowieka, a nie akcję czy wielki ruch pomagania (…). Myślę, że jak się takiego przysłowiowego wiadra z węglem nie wniesie staruszce na trzecie piętro, to po prostu trudno mówić o tym, że coś zrobiliśmy, że zaangażowaliśmy nasze ciało, umysł i emocje w pomoc drugiej osobie – powiedziała Anna Popek.
Z kamerą programu „Misja Integracja” odwiedziliśmy wielodzietną rodzinę Cendrowskich, którą wspiera Anna Popek. Najstarszy syn państwa Cendrowskich studiuje, drugi w tym roku zdaje maturę, siedmioro dzieci jest w wieku szkolnym, a dwójka najmłodszych przebywa z mamą w domu.
– Życie w dużej rodzinie wygląda tak samo, jak w małej, tutaj nie trzeba jakiejś specjalnej organizacji. Czasem ludzie mnie o to pytają z takim przerażeniem, jak my sobie radzimy, jak oni nie potrafią ogarnąć jednego dziecka lub dwójki. Mi też było trudno, jak miałam jedno dziecko (…). Na pewno trudniej jest osobom, które mają same malutkie dzieci, jedno albo dwoje niż mi, która ma taką armię do pomocy – powiedziała Anna Cendrowska.
Jeden z młodszych synów państwa Cendrowskich choruje na padaczkę, pięcioro ma astmę oraz alergię i na stałe przyjmują leki, troje jest odczulanych i ma kosztowną immunoterapię. Wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami leczenia.
– Gdyby wszyscy mieli wszystko i nikt nie odczuwałby żadnych braków, to nie potrzebni byli byśmy sobie – dodała szczęśliwa mama dziewięciorga dzieci.
—–
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:55.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas:program@old.integracja.org.
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7