Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Anna Woźniak-Szymańska

Według danych GUS 1,8 mln Polaków ma poważne problemy ze wzrokiem. Mimo, że nie widzą, to wiele wiedzą – w tej grupie osób z niepełnosprawnością jest najwyższy poziom wykształcenia. Czego dziś brakuje osobom niewidomym i słabowidzącym w Polsce? O tym z Anną Woźniak-Szymańską, prezes Polskiego Związku Niewidomych, porozmawia Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 21 stycznia o godz. 8:40 w TVP 3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:55.

Słaba edukacja i rehabilitacja osób ociemniałych i zbyt mała liczba psów przewodników – m.in. na te problemy zwraca uwagę gość programu „Misja Integracja”, Anna Woźniak-Szymańska.

– Niewidome dzieci w Polsce są zaopiekowane dzięki rodzicom i specjalistom, którzy zabiegali o wczesną interwencję i edukację. Ten temat wygląda w Polsce dużo lepiej niż w przypadku osób ociemniałych, którym nagle, w jednym momencie, zawalił się świat – zauważa prezes PZN.

Polski Związek Niewidomych to organizacja członkowska, która zrzesza ponad 50 tys. osób z poważnymi problemami ze wzrokiem. Spośród nich osób niewidomych jest ok. 6 proc., reszta to osoby słabowidzące.

– Prowadzimy działalność informacyjną, ale też motywujemy do tego, żeby podjąć jakąkolwiek aktywność zawodową czy społeczną – mówi Woźniak-Szymańska. – Marzymy o tym, żeby rehabilitacja podstawowa, czyli pomoc psychologów i terapeutów była udzielana jak najszybciej. Żeby kimś, kto wczoraj stracił wzrok, specjaliści zajęli się już następnego dnia. Ciągle nie możemy przekonać polityków, że to problem społeczny, który ma ogromną wartość ekonomiczną, że wszystkim nam się taka rehabilitacja opłaca.

W programie opowiadamy też o Niewidzialnej Wystawie. Na warszawskiej Ochocie już od 5 lat można „zobaczyć” jak funkcjonują na co dzień osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku. Skąd osoby niewidome wiedzą, ile wody wlali do kubka? Jak korzystają z komputera? Ile czasu potrzeba na nauczenie się alfabetu Braila? O tym oraz wielu innych ciekawostkach opowiadają przewodnicy po Niewidzialnej Wystawie. Są w tym autentyczni, bo… sami nie widzą. Zobacz zapowiedź Niewidzialnej Wystawy w naszym materiale.

W odcinku „Misji Integracja” prezentujemy też fragment filmu pt. „N jak niewidomy”, który podpowiada jak pomóc, kiedy spotkamy osobę niewidomą na ulicy, w tramwaju czy urzędzie.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:55.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org

TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony