Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
trzech chłopców z pelerynami

Wariat, szaleniec, osoba niepoczytalna – tak dr Piotr Nowak, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, nazwał swojego studenta z zespołem Aspergera, którego opisał w artykule opublikowanym w weekendowym dodatku do Rzeczpospolitej. Na tekst głośno zareagowały środowiska naukowe, fundacje i dziennikarze dużych wydawnictw, oburzeni tezami i językiem używanym przez nauczyciela akademickiego. Czym właściwie jest zespół Aspergera i zaburzenia ze spectrum autyzmu? Jak wygląda edukacja i adaptacja osób z tymi zaburzeniami w Polsce? Joanna Ławicka, prezes Fundacji Prodeste, odpowiada na te i wiele innych pytań. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 18 lutego o godz. 8.40 w TVP3. Powtórka w niedzielę 19 lutego o godz 6.20.

Joanna Ławicka jest autorką petycji do redakcji Rzeczpospolitej, w której sprzeciwia się dyskryminacji osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Najbardziej uderza ją język tekstu, w którym dr Nowak wrzuca do „jednej szuflady” zarówno osoby z autyzmem, jak i chore psychicznie, z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.

Joanna Ławicka

– Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w komunikacji społecznej, bardzo wąskie, wyspecjalizowane zainteresowania przy prawidłowym rozwoju mowy i prawidłowym rozwoju intelektualnym – tłumaczy Ławicka. – Paradoksalnie, ja pana profesora rozumiem. Student z zaburzeniami w komunikacji społecznej może być trudnym studentem. To istotny problem społeczny i być może cała ta historia z tym nieszczęsnym artykułem otworzy nam szersze pole do dyskusji w tym temacie, ale nie takimi słowami – dodaje gość „Misji Integracja”.

Prezes Fundacji Prodeste zajmującej się osobami z zaburzeniami ze spectrum autyzmu zwraca uwagę na to, jak trudno takim osobom odnaleźć się w polskim systemie edukacji:

-Teraz system wyrzuca osoby ze spektrum poza nawias. Bardzo dużo osób z zaburzeniami ze spectrum realizuje nauczanie indywidualne. Taka osoba zdaje maturę, nierzadko z bardzo dobrymi wynikami, ale to nie znaczy, że będzie sobie radziła społecznie – mówi Ławicka. – W przypadku osób z autyzmem przykłada się ogromny nacisk do tego, żeby te osoby były takie same jak osoby neurotypowe. Ale nigdy człowiek ze spectrum autyzmu nie stanie się człowiekiem bez autyzmu – zaznacza gość „Misji Integracja”.

student z autyzmem patrzy w lustro

W programie pokazujemy fragmenty filmu, który zwyciężył w I Przeglądzie Twórczości osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu „Out Film”. Materiał zrealizowany przez podopiecznych Fundacji Fiona, pokazuje jak bogatą wyobraźnię mogą mieć osoby z zaburzeniami ze spectrum.

Prezentujemy też trailer nominowanego do Oscara filmu pt. „Życie animowane”(reż. Roger Ross Williams, dystr. Mayfly). To historia chłopca z autyzmem, który dzięki filmom Disneya znajduje formę porozumienia ze swoimi bliskimi.

Przejdź na górę strony