Korzystanie z internetu bez myszy komputerowej lub touchpada w laptopie? Niemożliwe? Niewygodne? Zbyt skomplikowane? Tymczasem dla wielu osób z niepełnosprawnościami to codzienność. Bywa to skomplikowane, ale nie jest niemożliwe. Aby się o tym przekonać, dołącz 16 maja 2019 r. do ogólnopolskiej akcji „Godzina bez myszy” i sprawdź, jak wygląda przeglądanie sieci z perspektywy osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu czy ruchu.
Wzięcie udziału w akcji jest banalnie proste – wystarczy przez wybraną godzinę 16 maja nie korzystać z myszy lub touchpada. To urządzenia, które nie mogą być wykorzystywane przez wiele osób z niepełnosprawnościami – w tym osoby niewidome, które zamiast myszy używają klawiatury. Prawidłowo zbudowane strony internetowe pozwalają im na swobodne korzystanie z nich jedynie za pomocą tabulatura, strzałek i skrótów klawiszowych.
Zachęcamy też do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych i oznaczania ich hasztagiem #godzinabezmyszy
Dostępność to inaczej możliwość
„Internet to nasze okno na świat” – od lat powtarzają osoby z niepełnosprawnościami. Szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności to szansa na samodzielne życie – załatwianie spraw urzędowych, robienie zakupów, kontakt z bankiem czy korzystanie z kultury.
Niestety, budowanie serwisów www według standardu WCAG 2.0 (Web Content Acessibility Guidelines 2.0) wciąż nie jest powszechne. Źle napisane strony mylą czytniki ekranowe, kody captcha uniemożliwiają wypełnianie formularzy, a zeskanowane dokumenty są zupełnie nieczytelne. Typowe błędy, takie jak niezachowujące odpowiedniego kontrastu treści, nieczytelne i pozbawione opisów alternatywnych grafiki i tabele czy filmy bez możliwości włączenia napisów lub audiodeskrypcji, sprawiają, że część niemal pięciomilionowej grupy osób z niepełnosprawnościami nie może korzystać ze wszystkich zalet nowych technologii.
Tymczasem tkwi w nich olbrzymi potencjał integracji społecznej i zapobiegania cyfrowemu wykluczeniu. Wystarczy trzymać się istniejących zasad budowania serwisów www i aplikacji. I pamiętać o zdrowym rozsądku.
Jak sprawdzić, czy strona jest dostępna?
Zupełnie najprostszy „test” strony internetowej może przeprowadzić każdy, włączając się do akcji „Godzina bez myszy”, którą w tym roku Fundacja Integracja nagłaśnia już po raz szósty. Czy jesteśmy w stanie przejść przez stronę internetową, używając wyłącznie klawisza Tab? Czy oznaczane elementy są dodatkowo podświetlane (fokus)? Czy wszystkie linki są dostępne po potwierdzeniu enterem?
Do podstawowego korzystania z prawidłowo przygotowanej strony internetowej powinny wystarczyć cztery przyciski na klawiaturze:
- klawisz Tab, który zastępuje kursor myszki, co pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony (każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu na kolejny element);
- kombinacja klawiszy Shift+Tab, która działa jak Tab, ale do tyłu, czyli cofa na poprzedni element;
- klawisz Enter – zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru) – wciskając Enter, powinno się po zaznaczeniu linku przejść np. na nową stronę lub do nowego dokumentu;
- klawisz Backspace – pozwala cofnąć się na poprzednio odwiedzoną stronę.
Szczegółowe zasady dostępności określa międzynarodowy standard WCAG 2.0. Te najważniejsze przybliża kilka artykułów na naszym portalu.
W praktyce często zdarza się, że nawet świeżo ukończone strony nie spełniają najbardziej elementarnych kryteriów dostępności, dotyczących podstawowej nawigacji. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i realne wskazanie korzyści, jakie może zapewnić dostępność. Integracja przypomina przy tej okazji, jak zyskać mogą np. właściciele sklepów internetowych czy instytucje zajmujące się bankowością internetową, o ile tylko otworzą się na grupę prawie pięciu milionów klientów.
Światowy Dzień Świadomości Dostępności
„Godzina bez myszy” jest częścią Światowego Dnia Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), obchodzonego co roku w trzeci czwartek maja. Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Devon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia, który pozwoli uświadomić twórcom i użytkownikom stron internetowych, że najważniejszym elementem budowy serwisów powinna być funkcjonalność, a nie różnego rodzaju „wodotryski graficzne”.
Integracja dla dostępności
Integracja już od 25 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty istniejących i projektowanych stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek czy sprzęt, którego używają.