Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Ilona Łepkowska z okładką Integracji

Klan”, „Radio Romans”, „M jak miłość”, „Barwy szczęścia” – za scenariusze tych seriali odpowiada Ilona Łepkowska, która wielokrotnie poruszała w nich problemy osób z niepełnosprawnościami. O tym, jak seriale i aktorstwo „traktują” niepełnosprawność będzie można się dowiedzieć w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera – 19 marca br. o godz. 8:40 w TVP3.

aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną zasłaniają uchy lub trzymają dłonie przy uszach podczas próby teatru

Pretekstem do zaproszenia Ilony Łepkowskiej do programu „Misja Integracja” był felieton scenarzystki w jednym z pism, w którym opisywała swoje przeżycia i przemyślenia po poważnej kontuzji.

– Przez ten czas poruszałam się o kulach na jednej nodze lub na wózku. Wtedy zaczęłam myśleć, jak funkcjonują osoby, które są w takiej sytuacji całe życie lub bardzo długo – mówiła Ilona Łepkowska.

Jej osobiste przeżycia stały się punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak niepełnosprawność jest prezentowana w telewizji i jaki to ma wpływ na społeczeństwo.

– Pracując przy czymś, co jest z założenia produktem komercyjnym, rozrywkowym, a seriale telewizyjne to taka „muza lżejsza” i rozrywka, to żeby usprawiedliwić sens czegoś takiego, trzeba zrobić coś, co nie jest tylko rozrywką – powiedziała scenarzystka, która za swoje działania na rzecz poprawy społecznej świadomości o tematyce niepełnosprawności otrzymała medal „Przyjaciel Integracji”. – W pewnym sensie bohaterowie seriali stali się przyjaciółmi, gośćmi w domach widzów przez wiele lat. Jeśli gościmy kogoś, kto jest trochę inny z różnych powodów to uczymy się taką inność rozumieć, respektować, akceptować i pomagać – tłumaczył gość programu „Misja Integracja”.

wojciech_malajkat

Piotr Pawłowski poruszył także temat aktorstwa osób z niepełnosprawnością, który budzi wiele emocji, również w środowisku teatralnym, o czym opowiedział Wojciech Malajkat, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Syrena w Warszawie.

Z kamerą „Misji Integracja” odwiedziliśmy również próbę spektaklu Teatru 21, w którym występują młodzi aktorzy z zespołem Downa.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek o godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony