Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Tomasz Wasielewski i Kamil Kowalski podczas prelekcji na targach hotelarskich WorldHotel 2014

Wczasy nad morzem, weekend na Mazurach, czy wyjazd na konferencję biznesową do odległego miasta. Niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżamy i w jakim celu, potrzebujemy dopasowanego do naszych potrzeb hotelu, w którym będziemy mogli odpocząć. Niestety, jeśli jesteśmy osobą z niepełnosprawnością, możemy mieć z tym kłopot. By uświadomić przedstawicielom branży hotelarskiej, jakie potrzeby mają osoby z niepełnosprawnością INTEGRACJA zorganizowała prelekcję „Hotel przyjazny osobom niepełnosprawnym”, którą przedstawiliśmy podczas tegorocznych Targów WorldHotel 2014. Prelekcję skierowaną do przedstawicieli branży hotelarskiej z całej Polski poprowadzili Tomasz Wasielewski, dyrektor działu usług eksperckich Integracji i Kamil Kowalski audytor architektoniczny.

Różnorodne potrzeby

Prelekcja dotyczyła trzech tematów: dostępności architektonicznej, stron internetowych i właściwego przeszkolenia obsługi, która jak tłumaczył Wasielewski stanowi połowę sukcesu, jeśli chodzi o potrzeby osób z niepełnosprawnością. Prelegenci opowiedzieli też o tym, jak INTEGRACJA może pomóc w dostosowaniu hotelu czy pensjonatu do potrzeb tej grupy klientów.

Tomasz Wasielewski zwrócił uwagę na to, że wbrew utartemu stereotypowi osoby z niepełnosprawnością to nie tylko osoby poruszające się na wózkach, ale też osoby niewidome, niesłyszące czy osoby starsze z poważnymi problemami z poruszaniem się. – Potężną grupę klientów polskich hoteli stanowią starsze osoby z Niemiec, często bardzo majętne, które oczekują wysokiego standardu usług, odpowiadającego ich potrzebom – tłumaczył Wasielewski. Przedstawiciel INTEGRACJI zwrócił też uwagę na kwestie dostępności stron internetowych. – Cała podróż osoby niepełnosprawnej zaczyna się w internecie, jeśli strona danego hotelu jest niej niedostępna, to możemy być prawie pewni, że taka osoba go nie odwiedzi – tłumaczył Wasielewski.

Proste rozwiązania

Z kolei Kamil Kowalski przybliżył uczestnikom prelekcji kwestie związane z dostępnością architektoniczną, zaprezentował serię częstych błędów utrudniających, lub wręcz uniemożliwiających osobom z niepełnosprawnością korzystanie z hotelu m.in. zastawiony podjazd, zbyt wysoko postawione lustra w toalecie, czy nieprzemyślaną konstrukcje prysznica. Cześć z przedstawionych przez Kowalskiego niedogodności wynika z braku zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych, lub zwyczajnie braku wiedzy na ten temat. Na koniec swojego wystąpienia Kowalski zaprezentował też szereg dobrych praktyk i rozwiązań, które czynią hotel, czy jakikolwiek inny budynek przyjazny osobom z niepełnosprawnością.

Prelekcja miała na celu pokazanie, że uczynienie hotelu dostępnym nie jest ani szczególnie trudne, ani drogie i pociąga za sobą perspektywę bardzo konkretnych zysków. – Warto pamiętać, że mówiąc o osobach z niepełnosprawnością mówimy o kilku milionach potencjalnych klientów – podkreślił Tomasz Wasielewski. Tematyka prelekcji spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników, z których część zadeklarowała chęć wprowadzenia u siebie udogodnień, o których mowa była podczas spotkania.

– Dziś utwierdziłem się w przekonaniu, że w planie inwestycyjnym naszego sanatorium musimy uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówił po prelekcji INTEGRACJI Wojciech Furmanek, właściciel sanatorium San w Kołobrzegu. – Dowiedziałem się, że warto dokonać tego typu zmian, a turystyka osób niepełnosprawnych to przyszłościowy kierunek – dodał.

Przejdź na górę strony