Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podpisują porozumienie

Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podpisali porozumienie o współpracy. Ma ono służyć promocji sportu paraolimpijskiego, a także aktywności fizycznej, zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością. Pierwszym testem tej nowej współpracy będą XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które już za 50 dni rozpoczną się w koreańskim mieście Pjongczang.

– Integracja od lat informuje o tym, co dzieje się w sporcie osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że dzisiejsze porozumienie, które podpisaliśmy z Piotrem Pawłowskim, pozwoli nam ściślej współpracować i dostarczać szybciej i więcej informacji – mówił o podpisanym porozumieniu Łukasz Szeliga, prezes Zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar).

Dokument podpisano podczas konferencji prasowej poświęconej polskim przygotowaniom do Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu, która odbyła się 18 stycznia, na 50 dni przed tym wydarzeniem, w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

– Sport niewątpliwie oprócz emocji, których dostarczają nam nasi zawodnicy, odnosząc sukcesy na arenach zawodów międzynarodowych, pokazuje, jak dzięki niemu człowiek może się zrehabilitować i skompensować swoja niepełnosprawność – dodał prezes Szeliga.

O tym, że sport paraolimpijski może być świetnym sposobem na promowanie osób z niepełnosprawnością, mówił drugi z sygnatariuszy porozumienia.

– Paraolimpiada w Londynie pokazała, jak rozumiany jest sport osób z niepełnosprawnością niedaleko, na Wyspach Brytyjskich. Odbyła się tam prawdziwa walka o bilety, które były płatne. Wcześniej na arenach sportowych byli raczej kibice, których trzeba było przywozić na stadiony autokarami – opowiadał prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski. – Takie samo traktowanie sportu osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych już nie wyzwanie, ale czytelny znak tego, w jakim jesteśmy miejscu. Coraz lepiej rozumiemy rolę sportu osób z niepełnosprawnością, choć mamy jeszcze wiele do zrobienia. Wspólnie z PKPar zastanawiamy się, jak tę promocję realizować. Dołożymy wszelkich starań, służyły temu portal Niepelnosprawni.pl, magazyn „Integracja” i wszystko, co robimy.

Jako przykład tej promocji Piotr Pawłowski wskazał na wydaną przez Integrację w grudniu zeszłego roku „Listę Mocy”, pierwszą w Polsce publikację opisującą 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

– Sylwetki sportowców z niepełnosprawnością zajęły sporą część publikacji, gdyż jest wśród nich wiele osób, które warto podziwiać i cenić. Dołóżmy wszelkich starań, by tak było dalej – zaapelował prezes Integracji.

Więcej na temat konferencji i o tym, kogo zobaczymy na igrzyskach – przeczytasz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Przejdź na górę strony