Już po raz drugi Reba Organizacja Odzysku S.A. zorganizowała konkurs zbiórki zużytych baterii w placówkach oświatowych i wychowawczych na terytorium Polski pod hasłem „Edukujemy – Pomagamy”. Fundacja Integracja przekazała do szkół savoir-vivre – ilustrowany poradnik jak zachować się w stosunku do osób z niepełnosprawnością i inne materiały edukacyjne. W zamian, dzięki zaangażowaniu uczniów w całej Polsce otrzymała sprzęt elektroniczny, który pomoże w codziennej działalności organizacji.
Od przeszło 20 lat Fundacja Integracja aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów, stara się zmieniać świadomość społeczną, łamać stereotypy i likwidować bariery, które osoby z niepełnosprawnością napotykają na swojej drodze każdego dnia.
– Bardzo dziękujemy. Ten dar jest dla nas gestem solidarności ze środowiskiem i jednocześnie zachętą dla innych do lepszego rozumienia i uwrażliwienia na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – powiedział prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. – Bez takich akcji, bez takich konkursów nie bylibyśmy w miejscu, w którym jesteśmy dziś. Naszą siłą są nasi przyjaciele, którzy motywują nas do działania. Patrząc z drugiej strony – my wiemy, jakie są potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnością, jaka pomoc jest potrzebna i dlatego niezmiernie się cieszę, że ta współpraca nam się udała. To wzajemna mobilizacja. Dziękujemy serdecznie.
– Cieszę się, że mogliśmy w drugiej edycji programu szkolnego „Edukujemy – Pomagamy” zaproponować współpracę z tak dobrą, szlachetną i cenną Fundacją Integracja, która wspiera ludzi w kłopotach – odpowiedział Zenon Telman, prezes zarządu Reba Organizacja Odzysku. – A jednocześnie doceniam, że szkoły, które w konkursie wybrały tak zwaną pomoc, a nie rywalizację, same dobrowolnie, zapoznając się z Państwa działalnością, wybrały tego typu wsparcie. Państwa przekaz, który poszedł do szkół, ten savoir vivre, który jest piękną lekcją etyki w postępowaniu z ludźmi z niepełnosprawnością, których dotknął los nieszczęścia, każdego może dotknąć i trzeba być tym wsparciem, którym wy jesteście. To wy mówicie – „nie martw się bracie, jest jeszcze trochę życia przed tobą, te ograniczenia mogą cię jeszcze podbudować”. Cieszę się Panie Prezesie, że dzięki Pana działalności i zaangażowaniu, a wiem, że robi Pan to z ideami i daje Pan radę. Gratuluję i cieszę się, że mogliśmy połączyć swoje siły i myślę, że przyniosło to już mały owoc w postaci większej świadomości ludzi wrażliwego serca i chyba tego nam wszystkim potrzeba. Bardzo serdecznie dziękuję.
W konkursie wzięło udział ponad 200 szkół z całej Polski. Przekazanie sprzętu nastąpiło 14 marca, w siedzibie Fundacji Integracja.