Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Osoba na wózku w czasie przejścia przez bramkę biletową

Przy projektowaniu II linii warszawskiego metra kwestię udogodnień dla osób z niepełnosprawnością konsultowano z samymi zainteresowanymi. Nowa nitka miała być w pełni dostępna i bezpieczna. Zespół Integracji sprawdził, czy jest tak w rzeczywistości.

Większy komfort podróży osób niewidomych

Mapa tyflograficzna

Mapa tyflograficzna

Pozytywną nowość stanowi liczba wind – większa niż na pierwszej linii. Osoby mające problemy z mobilnością mogą bez trudu dostać się na stacje. W przeciwieństwie do pierwszej nitki wind jest więcej, po raz pierwszy zastosowano też przy niektórych specjalne przedsionki (strefy bezpieczeństwa funkcjonalne podczas pożaru). Na stacjach znajdziemy ich tyflograficzne mapy, opisane alfabetem Braille’a, co umożliwia korzystanie z informacji osobom niewidomym. Kolejną nowością są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, korzystających z białej laski. Prowadzą od wejścia stacji do wind, map, biletomatów, toalet, jednej z bramek i na perony. Nie robią tego do schodów, z których korzystają przecież także osoby niewidome. Dużym atutem jest jednak zastosowanie informacji w alfabecie Braille’a na ich wszystkich poręczach.

Wysuwana rampa z wagonu metra

Wysuwana rampa

Plusem są nowe rodzaje bramek wejściowych. Pozbawione kołowrotków są przyjaźniejsze dla osób poruszających się na wózkach. W ramach drugiej linii kursuje 20 pociągów. Wszystkie to składy Inspiro, najlepiej dostosowane do potrzeb osób na wózkach. Umożliwia to wysuwana rampa, znajdująca się przy pierwszym wejściu od czoła składu. Gdy pasażer na wózku naciśnie przycisk na drzwiach, w kokpicie maszynisty zapali się lampka odpowiedniego guzika, uaktywniającego rampę. Ponadto Inspiro ma specjalne poduszki powietrzne, dostosowujące poziom podłogi do peronu zależnie od różnego obciążenia składu.

Co z pierwszą linią?

Jak informuje Metro, bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnością ma być też I linia. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel 3,5 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na wybudowanie dodatkowych wind na kilku stacjach, czy ścieżek prowadzących dla osób niewidomych na stajach na Ursynowie.

Na portalu Niepelnosprawni.pl przeczytać można szerszą relację z wizyty zespołu ekspertów Integracji.

Przejdź na górę strony