Już w czwartek, 3 grudnia, niedługo po godz. 15:00, poznamy Człowieka bez barier 2020! Uroczyste wręczenie nagród w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się bez udziału publiczności, ale całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
Transmisja z tłumaczem polskiego języka migowego (PJM):
Transmisja z audiodeskrypcją:
Konkurs „Człowiek bez barier“, organizowany od 2003 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, osiągnął pełnoletniość. W tym roku już po raz 18. wybrana zostanie osoba, która swoim życiem udowadnia, że można pokonywać bariery i nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń z powodu niepełnosprawności.
– Człowiek bez barier to osoba z umysłem otwartym na świat i z odwagą, która pozwala na realizowanie życiowych planów oraz nierealnych, wydawałoby się, marzeń – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Człowiek bez barier to osoba, która koncentruje się na możliwościach, ograniczenia odkładając na bok. Aktywna, energiczna i energetyczna, potrafiąca obdarować tą energią innych. Ciesząca się każdym dniem życia – ze świadomością, że każda chwila mija bezpowrotnie i dlatego warta jest maksymalnie dobrego przeżycia – opisuje idealnego kandydata do tego zaszczytnego mianaprezes Integracji.
Konkurs pozwala odkryć takie nieprzeciętne osoby, aby opowiedzieć o nich i ich działalności światu. W tym roku z grona 20 półfinalistów Jury wyłoniło „Człowieka bez barier 2020” i czworo równorzędnych wyróżnionych. 3 grudnia w Zamku Królewskim zostaną również wręczone: Nagroda Specjalna oraz dla Osobowości Internetowej i Nagroda Publiczności, przyznane przez Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl.
Galę finałową 18. konkursu „Człowiek bez barier” poprowadzi Marta Kielczyk. Wydarzenie uświetni występ wokalistki i pianistki Agaty Zakrzewskiej.
Transmisję można będzie oglądać na portalu www.Niepelnosprawni.pl i na kanale www.youtube.com/integracjatv.
Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Organizatorzy zapewniają również audiodeskrypcję.
Wyjątkowy plebiscyt
W 17. dotychczasowych edycjach Konkursu nagrodzono 97 osób (40 kobiet i 57 mężczyzn) z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome. Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.
Ubiegłorocznym Człowiekiem bez barier został Wojciech Kowalczyk z podwarszawskiego Legionowa. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni typu 1 (SMA1) od lat angażuje się w sprawy mieszkańców swojego miasta. Objął funkcję pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta. Ocenia inwestycje pod kątem dostępności, sugeruje zmiany, które włączą osoby starsze i z niepełnosprawnościami w codzienne życie Legionowa. Udziela rad i prowadzi ożywioną korespondencję z potrzebującymi jego wsparcia, a prywatnie studiuje, śpiewa przed publicznością i prowadzi motywacyjną stronę „Pokonać SMA”.
Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda