W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” rozwiejemy mit, że osoba z niepełnosprawnością nie może być kierowcą. Powiemy też o kosztach adaptacji samochodu, zrobienia prawa jazdy oraz, czy i skąd można uzyskać dofinansowanie na te cele. Zapraszamy do oglądania programu w sobotę, 21 lutego br. o godz. 9.00 na antenie TVP Regionalna.
Możliwość prowadzenia samochodu przez osoby z niepełnosprawnością to szansa na samodzielność. Dzięki czterem kółkom mogą w łatwy sposób przemieszczać się z miejsca na miejsce, ale też pracować, uczyć się i brać aktywny udział w życiu towarzyskim.
Jednak w świadomości społecznej wciąż panuje przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą być kierowcami, bo stwarzają większe zagrożenie na drogach. W najbliższym programie „Misja Integracja” pokażemy, że wbrew pozorom, większość osób z niepełnosprawnością może bezpiecznie prowadzić samochód.
Na ten temat Piotr Pawłowski porozmawia z Krzysztofem Marciniakiem, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Kierowcom Niepełnosprawnym SPiNKa, które od 2006 roku wspiera kierowców i pasażerów z niepełnosprawnością w realizacji ich motoryzacyjnych ambicji. SPiNKa tworzy przedsięwzięcia, które już na stałe zaznaczyły swoją obecność w gronie osób, które nie godzą się, aby niepełnosprawność eliminowała ich z aktywnego życia społecznego i zawodowego.
Jedną z takich inicjatyw jest akcja „Mobilność dla Mateusza”, której partneruje również Integracja i Peugeot Polska. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na adaptację samochodu dla Mateusza Puszkarskiego – niepełnosprawnego byłego panczenisty.
Teoretycznie Mateusz nie powinien prowadzić samochodu – w wyniku skoku do wody od 7 lat porusza się na wózku i sprawne ma tylko kilka palców jednej dłoni. Jednak nowoczesne technologie coraz częściej pozwalają na stworzenie skomplikowanych, choć często kosztowych, adaptacji. Dzięki temu przybliżają osoby takie, jak Mateusz, do samodzielnego prowadzenia auta.
– Chyba na początku tylko Mateusz wierzył w to, że przyjdzie taki dzień, że będzie kierowcą. Otoczenie nie wiele mu dawało szans. – mówi Krzysztof Marciniak – Spotkałem się z nim trzy lata temu i rozpoczęliśmy tę drogę pod dużą górkę. Ale to głownie on pod tę górkę wchodził. Efekt jest taki, że Mateusz dosłownie za kilka miesięcy będzie mógł rozpocząć naukę jazdy w swoim własnym samochodzie, który, mogę zaryzykować stwierdzenie, będzie pierwszym tego typu samochodem w Polsce – jego prowadzenie będzie możliwe za pomocą dżojstików.
Widzom programu pokażemy nagrania z pierwszej jazdy testowej Mateusza, która odbyła się w Holandii. Mężczyzna opowie o swoich emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas przejażdżki po autostradzie.
– Największą frajdę sprawiało mi przekonanie się, że mogę być naprawdę w pełni samodzielnym uczestnikiem drogi (…). I ja, i pasażerowie czuliśmy się w pełni bezpieczni. To było świetne – relacjonował swoją pierwszą jazdę Mateusz Puszkarski.
W programie prowadzący porozmawia z Krzysztofem Marciniakiem również o tym, w jaki sposób osoba z niepełnosprawnością może zrobić prawo jazdy, jak w tym wypadku wygląda egzamin i jaki jest koszt adaptacji samochodu do potrzeb osób poruszających się na wózku. Widzowie dowiedzą się również skąd i w jakiej skali mogą uzyskać dofinansowanie na dostosowanie auta i prawo jazdy.
—
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątki o godz. 14:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—
Projekt „Mobilność dla Mateusza” można wspierać licytując przedmioty na platformie charytatywni.allegro.pl, z których dochód zasili konto Fundacji Integracja, zbierającej pieniądze na adaptację auta dla Mateusza.