19 listopada odbędzie się 21. Wielka Gala Integracji. Tradycyjnie gośćmi tego wydarzenia są uczniowie z całego kraju, dla których Gala ma ogromne znaczenie edukacyjne i wychowawcze, ale jest też pretekstem do świetnej zabawy. Od lat stałymi gośćmi Wielkiej Gali Integracji są uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.
Również i w tym roku nie mogło zabraknąć podopiecznych tej niezwykle zasłużonej instytucji.
– Kiedy na początku roku szkolnego uczniowie przyjeżdżają do internatu, przygotowujemy kalendarz wydarzeń, w którym Wielka Gala ma już swoje stałe miejsce – tłumaczy nam siostra Jana Maria Ściga, która w Laskach kieruje Internatem Dziewcząt.
Podkreśla, że udział w tym wydarzeniu jest ważny dla jej podopiecznych z co najmniej kilku powodów.
– Po pierwsze, jest to możliwość spotkania się z ludźmi ze środowiska – tłumaczy. – Młodzież, która przebywa u nas w ośrodku, ma możliwość spotkania z osobami, które są w podobnej sytuacji. Drugi aspekt to fakt, że w Gali biorą udział osoby z niepełnosprawnością, które osiągnęły dużo w życiu. Dla naszych podopiecznych jest to źródło motywacji i dobry przykład, że można realizować swoje pasje i marzenia, a nawet pomagać innym.
Gala jest też wydarzeniem kulturalnym, dzięki któremu młodzież będzie mogła na żywo posłuchać lubianych przez siebie artystów.
Impreza cykliczna
Młodzież z Lasek to już stali bywalcy Wielkiej Gali. W ostatnich latach do grona jej uczestników dołączyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach.
– Jak tylko uczniowie dowiedzieli się, że w tym roku organizujemy wyjazd na Wielką Galę, bardzo chętnie zaczęli się zapisywać i dopytywać o szczegóły wyjazdu – mówi Karolina Rożek, nauczycielka ze starachowickiego liceum. – My to już wpisaliśmy jako taka imprezę cykliczną i mam nadzieję, że co roku będziemy brali udział w Wielkiej Gali. Dla nas to bardzo fajne wydarzenie.
Karolina Rożek zaznacza, że na popularność wyjazdu nie wpłynęła zmiana dnia, w którym odbywa się Wielka Gala Integracji, a uczniowie chętnie wezmą w niej udział nawet w sobotę. Zwłaszcza, że przed Galą odwiedzą również Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Druga sprawa, że na Wielkiej Gali pojawiają się też gwiazdy i to zapewne też wpływa na popularność tego wydarzenia – zaznacza z uśmiechem Karolina Rożek.
Lekcja dla uczniów pełnosprawnych
Oprócz aspektu rekreacyjnego udział na Wielkiej Gali Integracji ma też ogromne znaczenie wychowawcze, zwłaszcza dla pełnosprawnych uczniów Liceum im. Baczyńskiego.
– Sprawni uczniowie bardzo chcieli zobaczyć, jak żyją osoby na wózkach lub z niepełnosprawnością intelektualną – podkreśla Karolina Rożek. – Dlatego postanowiliśmy, że razem z naszymi uczniami z niepełnosprawnością pojadą także oni. Chcielibyśmy pokazać naszym uczniom, że osoby z niepełnosprawnością mogą w pełni funkcjonować w świecie, choćby po to, by je lepiej z zintegrować.
Bilety na tegoroczną Wielką Galę Integracji rozeszły się bardzo szybko. Jednak osoby, które nie zdążyły ich zamówić, zapraszamy na transmisję na żywo na naszym portalu. Zaczynamy w sobotę, 19 listopada 2016 r. o godz. 17:00! Bądźcie z nami!