Łódzka Kolej Aglomeracyjna za swoje działania na rzecz dostępności usług dla osób z niepełnosprawnością – Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna otrzymała od Fundacji Integracja certyfikat „Obiekt bez barier”.
Podczas konferencji, która odbyła się 6 czerwca z udziałem największych organizacji pozarządowych, współpracujących ze spółką dla zapewniania pełnego komfortu podróży pasażerom osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej sprawności ruchowej, ŁKA otrzymała certyfikaty, zaświadczające o dostępności i przyjazności firmy dla wszystkich podróżujących:
- Certyfikat „Obiekt bez Barier” dla Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna przyznany przez Fundację Integracja
- Certyfikat „Dostępność w standardzie” dla taboru i drużyny konduktorskiej przyznanym przez Spółdzielnię Socjalną FADO
Oprócz tego ŁKA jest w trakcie wdrażania rozwiązań, które pozwolą dostosować stronę internetową do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnych ze standardem WCAG 2.0
Łódzka dostępność
Na naszej stronie internetowej ŁKA, we wszystkich kasach agencyjnych i własnych, a przede wszystkim w każdym pociągu jest możliwość skorzystania z dostępu do tłumacza języka migowego online. Każda z kas jest także wyposażona w pętle indukcyjne, z których każda jest certyfikowana i zgodna z normą PN-EN 60118-4. Obecnie trwają oznakowania etykietami w alfabecie Braille pociągów niskopodłogowych, wyposażonych w windy i podesty dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo nowoczesny system informacji pasażerskiej wizualnej i głosowej na pokładzie pociągu umożliwia orientację w położeniu i trasie pociągu każdemu pasażerowi.
– Swobodny dostęp do komunikacji publicznej to podstawa w samodzielnym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja, która audytowała obiekt. – Cieszę się, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna, otrzymując certyfikat „Obiekt bez barier” za Centrum Obsługi Pasażera, dołącza do grona odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Certyfikat to świadectwo, że obiekt jest dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – poruszających się na wózku, niewidomych czy niedosłyszących – ale oznacza również bezproblemowy dostęp dla rodziców z wózkami czy osób starszych. Tym samym Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapewnia łatwiejszą komunikację wszystkim mieszkańcom miasta – podsumował.