Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie jest pierwszym w Polsce lotniskiem, a zarazem i obiektem związanym z transportem, który może poszczycić się certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER. Oficjalne wręczenie nadawanego przez Fundację Integracja certyfikatu odbyło się 12 października w hali odlotów na Okęciu.
– Nasze lotnisko obsługuje rocznie około 11 milionów pasażerów. Spośród nich 50 tysięcy to osoby z niepełnosprawnością, o statusie PRM, czyli osoby o ograniczonej mobilności. Odkąd objąłem stanowisko dyrektora Lotniska Chopina, robię wszystko, by był to obiekt otwarty, wygodny i komfortowy również dla pasażerów o różnym stopniu niepełnosprawności – mówił na konferencji poprzedzającej wręczenie certyfikatu Michał Kaczmarzyk, dyrektor lotniska. – Otrzymanie przez nas certyfikatu OBIEKT BEZ BARIER traktujemy jako docenienie naszych wysiłków.
Dyrektor Kaczmarzyk podkreślił, że bardzo ważne dla niego jest to, by inne porty lotnicze, ale też i inne obiekty dworcowe w Polsce, również zasługiwały na ten certyfikat.
– 50 tysięcy osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, nie tylko poruszający się na wózku, ale też osoby słabowidzące i niewidome, osoby słabosłyszące i niesłyszące. To są osoby, którym należy zapewnić samodzielność, przy wsparciu osób i obiektów, które są do tego przygotowane. Port Lotniczy im. Chopina został wskazany przez Integrację jako obiekt bez barier, czyli taki, który zapewnia możliwość samodzielnego przemieszczania się i podróżowania – mówił prezes Integracji, Piotr Pawłowski.
OBIEKT BEZ BARIER to certyfikat nadawany przez Integrację budynkom i przestrzeni, które w myśl Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych zapewniają pełną dostępność i możliwość samodzielnego poruszania się osobom o różnym stopniu sprawności. Wcześniej takie certyfikaty otrzymały m.in. Sejm, Belweder i Pałac Prezydencki.