„Po pierwsze, trzeba chcieć. Po drugie, trzeba umieć. Po trzecie, nie trzeba się bać. Po czwarte, trzeba się porozumieć” – to słowa Jacka Kuronia, będące mottem organizowanego już po raz piąty przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. W tym roku debiutuje w nim Integracja, którą można wesprzeć swoim głosem.
Spółdzielnie Socjalne „Wyspa Przygód”, „Opoka” i „Arte”, Fundacja „Praca dla Niewidomych” i Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne „U Pana Cogito” – to przedsiębiorstwa, które triumfowały w zeszłorocznej edycji konkursu. Nagradzane są w nim firmy i organizacje pozarządowe, które łączą działalność gospodarczą z misją społeczną, na przykład poprzez zatrudnianie osób z niepełnosprawnością lub innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Jedną z organizacji, które stanęły w szranki tegorocznego konkursu jest Integracja, a ściślej przedsiębiorstwo społeczne Fundacji Integracja. Świadczy ono usługi związane z zapewnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnością poprzez likwidację barier architektonicznych, cyfrowych oraz komunikacyjnych. Teraz, wraz z 25 innymi startującymi w konkursie, rywalizuje o Nagrodę Główną Fundacji Crédit Coopératif i tytuł „Przedsiębiorstwa Społecznego Roku”, a także Nagrodę Fundacji BGK „Pomysł na Rozwój”, nagrodę firmy consultingową PwC, a także Nagrodę Publiczności, którą przyznają internauci, głosując na stronie Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku.
– Konkurs ten jest dla nas szczególnie ważny ze względu na działalność ekspercką Fundacji, w ramach której likwidujemy bariery, na które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Są to bariery w trzech obszarach: architektonicznym, cyfrowym oraz społecznym – mówi Małgorzata Chmielecka, koordynator do spraw partnerstw w Fundacji Integracja. – Dzięki działalności przedsiębiorstwa możemy przeprowadzać audyty dostępności architektonicznej,audyty dostępności stron internetowych oraz szkolić z obsługi klienta z niepełnosprawnością. Udział w konkursie pozwala nam podzielić się wypracowanymi przez nas najlepszymi praktykami prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego w ramach organizacji pozarządowej – dodaje.