Niepełnosprawność jest wiodącym tematem styczniowego numeru prestiżowego miesięcznika „Znak”. Twórcy pisma starają się odpowiedzieć na szereg pytań, m.in.: Co to znaczy być osobą z niepełnosprawnością? Czym jest ruch disability pride? Kim są polscy paraolimpijczycy? Na ostatnie z pytań odpowiada w artykule „Sportowcy i śmiertelnicy” Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.
„Założenia ruchu disability pride w pierwszym momencie mogą szokować, ale po wsłuchaniu się w argumenty teoretyków niepełnosprawności racjonalne staje się rozróżnienie na neutralną niepełnosprawność i negatywne ograniczenia, jakie niepełnosprawni spotykają w świecie zaprojektowanym dla pełnosprawnych” – zaczyna autorka swój artykuł.
Istniejemy! Zobaczcie nas!
Drugi tekst to rozmowa Artura Zaborskiego z Ewą Maksymowicz, która w wyniku zwyrodnienia barwnikowego straciła wzrok, ale pełni wszystkie role społeczne tak jak wtedy, kiedy widziała. Lubi tańczyć, pływać, jeździć na motorze. Jest żoną, matką, kreatorką życia społecznego i kulturalnego. Napisała książkę kucharską dla osób niewidomych „Kuchnia czterech zmysłów”.
„My, niewidomi, dopiero niedawno przebiliśmy się ze swoimi sprawami i powiedzieliśmy: istniejemy! Zobaczcie nas! Wyszliśmy z domu z naszymi laskami i powiedzieliśmy, że pragniemy żyć, cieszyć się światem, chcemy dostępu do kultury i sztuki, chcemy pełnić normalne funkcje w społeczeństwie i rodzinie” – czytamy we fragmencie.
Masz być jak byk!
Trzecim obszernym tekstem jest poświęcony paraolimpijczykom artykuł „Sportowcy i śmiertelnicy”, autorstwa Tomasza Przybyszewskiego, sekretarza redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.
Na początku artykułu czytamy: „Joanna po wejściu na bieżnię stadionu była zdezorientowana, bo nie przywykła do obecności kibiców na zawodach w kraju. Wojciech przed finałem pływackim potrafił wyłączyć się, nie odbierać bodźców. Janusz nie wiedział, czy zerwany mięsień pozwoli pchać kulą. Jakub tuż przed kajakarskim finałem usłyszał od trenerki: „Masz być jak byk!”. Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro to już czysty sport. Na pokonanie swojej niepełnosprawności był czas wcześniej.”
Fragmenty wspomnianych artykułów dostępne są na stronie internetowej miesięcznika „Znak”.