INPRIS (Instytut Prawa i Społeczeństwa) oraz INTEGRACJA postanowiły wspólnie zająć się problemem dostosowania postępowań sądowych i administracyjnych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Skomplikowane formalności, czy brak przejrzystej komunikacji i informacji znacząco utrudniają życie tej grupy obywateli.
Co powstanie
W ramach projektu INPRIS i INTEGRACJA przygotują pakiet dokumentów funkcjonalnych pod względem graficznym i językowym (pouczeń, wzorów pism i formularzy), przydatnych w postępowaniach prawnych, w których najczęściej uczestniczą osoby z niepełnosprawnością. Powstaną także aplikacje internetowe związane z określonymi postępowaniami do elektronicznego generowania informacji, porad i gotowych dokumentów. Narzędzia te ułatwiać będą zrozumienie takich zagadnień jak: dziedziczenie, prawa konsumenta, długi i windykacja, prawo mieszkaniowe dostęp do świadczeń zdrowotnych i rehabilitacyjnych, orzeczenia o niepełnosprawności, czy opieka nad osobami zależnymi.
Koniec za półtora roku
W ramach projektu planowanego do lutego 2016 r. przygotowana zostanie szczegółowa analiza oparta o konsultacje ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością i środowiskiem poradniczym. W oparciu o nią interdyscyplinarny zespół ekspercki opracuje nowe wzory pouczeń, dokumentów i formularzy z elementami infograficznymi. Przygotowanych zostanie też 6 internetowych aplikacji w systemie eksperckim oraz pakiet materiałów dodatkowych.
Końcowy etap projektu związany będzie z upowszechnieniem dokumentów i aplikacji wśród instytucji i organizacji pomocowych, a także wszystkich pozostałych, zainteresowanych projektem.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.