Prawo do życia w społeczeństwie, prawo do godności i równości, prawo do bycia niezależnym, zakaz dyskryminacji, prawo do nauki, prawo do ochrony zdrowia, prawo do wyrażania swoich poglądów, prawo do decydowania o sobie – na straży tych praw i wolności człowieka stoi Rzecznik Praw Obywatelskich. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” gościć będziemy nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, którym został dr Adam Bodnar. Premiera 17 października br. o godz. 8.35 w TVP Regionalna.
9 września br. dr Adam Bodnar złożył ślubowanie przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Na stanowisku RPO zastąpił dr Irenę Lipowicz, która podczas swojej 5-letniej kadencji podejmowała wiele ważnych inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnością w Polsce. Nowy Rzecznik to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2006 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu.
Piotr Pawłowski zaprosił dr. Adama Bodnara, aby porozmawiać z nim m.in. na temat tego, w jakim zakresie chce kontynuować działania swojej poprzedniczki na rzecz osób z niepełnosprawnością, jakimi instrumentami dysponuje, aby zmienić ich sytuację, skoro nie ma inicjatywy ustawodawczej ani możliwości nałożenia sankcji prawnych na organy administracji państwowej.
– Wbrew pozorom Rzecznik może dość dużo, bo Rzecznik ma za zadanie wpływać mocą swojego autorytetu na różne zmiany, które dokonują się w rzeczywistości krajowej. Takim głównym instrumentem są wystąpienia generalne, czyli apelowanie o to, żeby coś zmienić. Chociaż Rzecznik nie może dokonać zmiany ustaw, to może apelować do polityków, żeby dane rozwiązania zostały przyjęte – powiedział dr Adam Bodnar.
Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich opowie również o głównych postulatach i priorytetach, które chce zrealizować podczas swojej kadencji.
– Ja mam taki jeden punkt programu, który wydaje mi się, że trochę będzie mnie różnił od poprzedników, a mianowicie założyłem, że w czasie kadencji będę odbywał regularne spotkania z organizacjami pozarządowymi działającymi w całym kraju. Zaplanowałem, że to będzie szesnaście spotkań regionalnych w poszczególnych województwach (…). Chodzi mi o to, żeby nie myśleć o prawach człowieka, o prawach osób niepełnosprawnych, o dyskryminacji z poziomu tylko i wyłącznie Warszawy, ale właśnie docenić tych, którzy na poziomie poszczególnych województw podejmują różne inicjatywy – powiedział RPO.
W sobotnim odcinku programu „Misja Integracja” przybliżymy widzom temat Konwencji ONZ o prawach Osób z Niepełnosprawnościami, którą Polska ratyfikowała 6 września 2012 roku. Celem Konwencji jest ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności przez osoby z niepełnosprawnościami na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Polska zobowiązana jest do wprowadzenia w życie zawartych w Konwencji standardów postępowania w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realizacji ich praw.
O tym, czy Polska przestrzega praw osób z niepełnosprawnościami w świetle zapisów Konwencji ONZ dyskutowano podczas Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się 16 września br. w Warszawie. Kongres zorganizowany został przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z grupą innych organizacji pozarządowych, które wspólnie realizowały projekt „Monitoring obywatelski Konwencji o prawach Osób z Niepełnosprawnościami”. Relacja z Kongresu również w najbliższym odcinku „Misji Integracja”.
—–
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—–
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7