Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy w 25-letniejhistorii wydanie magazynu „Integracja” zostało w całości poświęcone kulturze.
W jednym miejscu pokazujemy grono osobowości i gamę dzieł tworzonych przez osoby z niepełnosprawnością albo dotyczące niepełnosprawności.
– Afirmacja kulturowa naszego środowiska została rozpoczęta od propagowania świata dostępnego we wszystkim, co możliwe do udostępniania. To był warunek – mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszania Przyjaciół Integracji i redaktor naczelna magazynu. -Świat już nie ma odwrotu od zapraszania osób z niepełnosprawnością do aktywnego uczestniczenia w życiu. Za nami cztery rozdania kulturowe: we wczesnej opiece, edukacji, zatrudnieniu i dostępności. Teraz czas na sztukę, gdzie możemy rozwinąć skrzydła i realizować w pełni swoje plany, marzenia i cele. Grunt ku temu jest żyzny – tylko go uprawiać, a owoce same dojrzeją – dodaje.
W numerze specjalnym „Integracji” prezentujemy twórców różnych dziedzin – ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności i ich unikatowe dzieła o wysokich walorach artystycznych, powstające nierzadko alternatywnymi metodami (np. obrazy malowane ustami lub stopą), animatorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, które są dostępne dla wszystkich. Przedstawiamy też miejsca dostępne, w których uwzględnia się potrzeby osób z niepełnosprawnością w zakresie m.in. architektury, nowych technologii, dźwięku.
Numer specjalny w formie pdf można pobrać ze strony: http://www.old.integracja.org/informujemy/magazyn-integracja/wydania-magazynu-integracja.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.