Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Reprezentacja Polski w amp futbolu podczas wręczenia pucharu za zajęcie II miejsca na turnieju Amp Futbol Cup 2015

Najbliższy odcinek „Misji Integracja” poświęcimy niezwykle widowiskowej dyscyplinie sportu, jaką jest amp futbol, czyli piłka nożna dla osób po amputacji kończyny lub z „wadami” wrodzonymi kończyny. Polscy zawodnicy, którzy biegają po boisku o kulach, i bramkarz, który broni tylko jedną ręką, udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, że ciężka praca, pasja i zaangażowanie to furtka do sukcesu, która z roku na rok przed naszą reprezentacją otwiera się coraz szerzej. Premiera 31 października br. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.

Amp futbol to sport, który w Polsce i na świecie zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, gdyż jest to wyjątkowa, dynamiczna i efektowna gra zespołowa, w której nie brakuje pięknych goli, dryblingów, walki na boisku i niesamowitych emocji. Dodatkowo regularne treningi i rozgrywane turnieje są dla zawodników doskonałą możliwością na rehabilitację ruchową i społeczną. O tym, jakie są zasady gry w amp futbol, ilu zawodników w naszym kraju uprawia ten sport, jak kondycja polskiej reprezentacji prezentuje się na tle innych europejskich drużyn oraz jakie były początki amp futbolu w Polsce, Piotr Pawłowski porozmawia z Mateuszem Widłakiem, prezesem Stowarzyszenia Amp Futbol Polska i prezydentem European Amputee Football Federation – organizacji, która zrzesza krajowe federacje amp futbolu.

Mateusz Widłak podczas rozmowy w studio– Cztery lata temu zrobiliśmy wspólnie z trenerem Markiem Dragoszem pierwszy trening w Polsce. Wtedy jeszcze w ogóle nie myśleliśmy o reprezentacji Polski, a chcieliśmy po prostu dać możliwość gry w piłkę osobom po amputacjach i osobom z wadami kończyn. Po tym pierwszym treningu szybko zawiązała się drużyna. Okazało się, że chłopaków nie trzeba uczyć gry, że chcą grać i chcą grać jak najwięcej, chcieli się spotykać jak najczęściej, mimo że przyjeżdżali z całego kraju (…). Znaleźli się ludzie, którzy nas wspierają. Niedługo później powstała reprezentacja Polski, która z sukcesem pojechała na pierwszy turniej. W tej chwili mamy już kilkadziesiąt meczów za sobą, a ostatnio na Mistrzostwach Świata zajęliśmy czwarte miejsce – powiedział Mateusz Widłak.

Zawodnicy amp futbolu podczas gry
fot. Grzegorz Press

Z kamerą programu „Misja Integracja” towarzyszyliśmy reprezentacji Polski podczas IV Międzynarodowego Turnieju Amp Futbol Cup, który odbył się w dniach 12-13 września br. w Warszawie. W zawodach konkurowało ze sobą sześć najlepszych drużyn narodowych na świecie, czyli reprezentacje Polski, Francji, Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Turcji. Te dwa dni turnieju były prawdziwą gratką dla wszystkich tych, którzy kochają piłkę nożną, lubią oglądać zmagania na najwyższym poziomie oraz są żądni prawdziwych piłkarskich emocji.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony