Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Marzena Kacprowicz

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się platformy crowdfundingowe, na których można zaprezentować projekt, określić nagrody dla wspierających i ich ceny, a przede wszystkim zebrać środki na realizację swojego pomysłu. Na temat crowdfundingu będziemy rozmawiać w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 30 stycznia br. o godz. 8:40 w TVP3.

Crowdfunding to forma finansowania społecznościowego, która daje autorom różnego rodzaju projektów możliwość pozyskiwania środków na ich realizację. Dane przedsięwzięcie jest zwykle finansowane poprzez dużą liczbę mikrowpłat, dokonywanych przez internautów, zainteresowanych projektem, którzy w zamian otrzymują od twórcy określone świadczenia zwrotne. Wachlarz projektów finansowanych za pomocą crowdfundingu jest bardzo szeroki i można w nim znaleźć inicjatywy społeczne, kulturalne, sportowe, edukacyjne, a także biznesowe. Do zbiórek funduszy służą platformy crowdfundingowe, które w Polsce stają się coraz bardziej popularne.

grafika chłopca czytającego książkę przy lampce, obok niego małe potworki

O tym, czym crowdfunding różni się od zbiórki publicznej, jak ciekawie przedstawić swój pomysł, aby zainteresować nim wirtualną społeczność oraz jak działają platformy crowdfundingowe, opowie w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” gość Piotra Pawłowskiego, Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć.

– Mamy takie platformy, które działają według mechanizmu „wszystko albo nic”. Na przykład chcemy zebrać 10 tys. złotych w ciągu 60 dni, i jeśli nie uda nam się w ciągu tych 60 dni osiągnąć 100 procent, to wówczas niestety te środki wrócą do wpłacających. Natomiast jeśli zbierzemy więcej niż 100 procent, to te środki są nam również przekazywane i wtedy możemy zrobić np. dodruk książki. Ale są też takie platformy, które działają w troszeczkę inny sposób, tzn. przekazują wszystkie środki finansowe, które udało nam się zebrać – powiedziała Marzena Kacprowicz.

napis KTO, przy literach znajdują się dwa małe potworki i chłopiec

W programie zaprezentujemy dwa ciekawe projekty, które są w trakcie realizacji, dzięki środkom pozyskanym z finasowania społecznościowego. Pierwszy z nich, to książka pt. „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera”, która pozwoli młodym osobom z zespołem Aspergera lepiej zrozumieć siebie i świat dookoła, a ich rodzinom oraz otoczeniu umożliwi zobaczenie prawdziwego ziemianina w człowieku z autyzmem. Drugi projekt, to powstająca na warszawskiej Ochocie Klubokawiarnia „Życie jest fajne”, w której pracować będą osoby ze spektrum autyzmu i osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek o godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony