Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Projekt architektoniczny dot. zagospodarowania przestrzeni miejskiej

W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” poruszymy temat planowania dostępności, które nazywane jest też projektowaniem uniwersalnym. Jest to projektowanie zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W programie ideę planowania dostępności, która jest niezwykle popularna w krajach zachodnich, skonfrontujemy z polską rzeczywistością prawną. Premiera w sobotę, 27 czerwca br. o godz. 8:00 w TVP Regionalna.

Podjazdy są niezbędne nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale też dla osób starszych czy rodziców z wózkami dziecięcymi. Płaska, niewybrukowana nawierzchnia poprawia bezpieczeństwo i komfort użytkowania zarówno osobom z niepełnosprawnością ruchową, jak i miłośniczkom szpilek. Jak się okazuje, idea planowania dostępności tak naprawdę służy nam wszystkim.

Kamil Kowalski podczas nagrania w studioZaproszenie Piotra Pawłowskiego do rozmowy na temat projektowania uniwersalnego przyjął Kamil Kowalski, architekt wnętrz, projektant dostępności, audytor Integracji oraz autor książki „Projektowanie bez barier – wytyczne”, która jako jedyna w Polsce publikacja zawiera kompleksowe założenia projektowania dostosowanych budynków. Gość programu wyjaśni m.in. na co powinni zwracać uwagę architekci i projektanci podczas planowania budynków i przestrzeni publicznych oraz opowie o audytach architektonicznych, przeprowadzonych w Pałacu Prezydenckim i Rezydencji Prezydenta RP – Belwederze. Zostały one uhonorowane certyfikatem „Obiekt bez barier”, przyznawanym przez Integrację budynkom dostępnym dla osób o ograniczonej sprawności.

Piotr Pawłowski wraz z zespołem Integracji wręcza certyfikat "Obiekt bez barier" Małżonce Prezydenta RP, Pani Annie Komorowskiej– W ramach tej współpracy udało nam się wybudować pochylnie do wejść, wymienić dźwigi osobowe w środku, stosując tam oznaczenia dotykowe dla osób niewidomych, czyli m.in. alfabet Braille’a czy wypukłe tradycyjne cyfry dla osób, które mogą nie znać Braille’a. Jest duża skala zmian, które pozwalają na to, by goście z zewnątrz mogli z tych obiektów swobodnie skorzystać – powiedział Kamil Kowalski.

O potrzebie szerzenia wiedzy na temat dostępnej architektury wśród studentów opowie dr hab. Krystyna Solarek, inżynier, architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

– Ciągle jeszcze brakuje odpowiedniego sposobu myślenia, tak aby student, a później projektant, który bierze się za kreowanie przestrzeni, budynku czy terenów otwartych miasta, miał to gdzieś stale z tyłu głowy, że to jest jedno z kryteriów dobrego projektu – powiedziała dr hab. Krystyna Solarek.

Dodatkowo w programie zaprezentujemy firmę odpowiedzialną społecznie. Polpharma, największa polska firma farmaceutyczna, podjęła w ostatnim czasie działania zmierzające do zapewnienia większej dostępności architektonicznej swojej siedziby w Warszawie dla klientów i pracowników z różnymi niepełnosprawnościami.

– Wykonaliśmy audyt naszych stron internetowych, a także przeprowadziliśmy audyt architektoniczny. Specjaliści Integracji pozwolili nam lepiej zrozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnością. Sprawdzili nasze ciągi komunikacyjne, windy i oznakowanie różnych pomieszczeń. Dzięki ich cennym uwagom możemy teraz ulepszać naszą siedzibę – powiedziała Magdalena Rzeszotalska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR w firmie Polpharma.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:55.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony