Dostępność architektoniczna, to temat niewyczerpany i wciąż aktualny. Mimo coraz większej świadomości społecznej odnośnie potrzeby dostosowywania budynków i przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością, wciąż wielu projektantów, architektów i urbanistów nie stosuje zasad projektowania uniwersalnego w swojej pracy. Dlaczego? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 4 czerwca br. o godz. 8:50 w TVP3.
O potrzebie szerzenia wiedzy na temat dostępnej architektury wśród studentów oraz osób odpowiedzialnych za tworzenie budynków i przestrzeni publicznych, Piotr Pawłowski porozmawia z dr hab. Krystyną Solarek, inżynierem, architektem i wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
– Myślę, że trochę ciągle jeszcze słabo uczymy, trochę słabo rozbudzamy świadomość pojęcia projektowania uniwersalnego i konieczność przełożenia tego wszystkiego co wiemy o potrzebach osób różnych, czyli nie tylko niepełnosprawnych, na zagospodarowanie przestrzeni. Przywykliśmy do tego, że spełnia się określone wymagania prawne, warunki techniczne – mamy ich wiele, te które dotyczą budynków i sytuowania dróg – ale najwięcej zależy od tego, co mamy w głowie – powiedział gość programu.
W rozmowie poruszony zostanie także temat prawa budowlanego, które pozostawia szerokie pole do swobodnej interpretacji jego przepisów przez projektantów i wykonawców, co bardzo często w sposób negatywny odbija się na dostępności. Kogo za to można winić?
– Chyba jednak projektantów trzeba winić, bo to każdy kto robi projekt budynku, ulicy bądź parku, musi wpisać ten obiekt w otoczenie. Zatem już na tym etapie trzeba pomyśleć, jak dostosować poziomy, jak dostosować możliwości skomunikowania – to jest jedno. Ale później wchodzi wielu następnych i każdy może popełnić błąd jeżeli nie myśli o tym, że trzeba mieć na uwadze wszystkich użytkownikach przestrzeni – powiedziała dr hab. Krystyna Solarek.
W programie pokażemy też nowatorski sposób myślenia o dostępności. Ursynowska Spółdzielnia „Przy Metrze” postanowiła ułatwić życie lokatorom starszym i z niepełnosprawnością poprzez przebudowanie starych nieużywanych szybów po zsypach na śmieci na windy dla mieszkańców. Do tej pory powstały windy przy czterech budynkach na osiedlu przy Lasku Brzozowym. Ale to nie koniec inwestycji, bo wind będzie więcej, a Spółdzielnia ma kolejne plany do realizacji w ramach założonego programu likwidacji barier architektonicznych.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7