Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
mężczyzna na wózku na rampie z asystentką

Pociąg, autobus, samochód czy samolot – przy takim wyborze środków lokomocji, przemierzanie długich dystansów nie powinno nam sprawiać kłopotów. A jednak nadal osoby z niepełnosprawnością napotykają na różne przeszkody, które utrudniają im podróżowanie: brak windy, złe rozmieszczenie guzków informujących osoby niewidome o końcu peronu czy niejednolite oznaczenia dróg. I to tylko niektóre z przykładów. W najbliższym odcinku „Misja Integracja” przyjrzymy się dobrym i złym rozwiązaniom w transporcie. Premiera programu w sobotę 25 marca o godz. 8:40 na TVP3. Powtórka w niedzielę o 6:20 i we wtorek o 13:50.

trzech pomocników pkp znosi wózek z mężczyzną ze schodów

Środki transportu i towarzysząca im infrastruktura w ciągu ostatnich lat zrobiły duży postęp w kwestii dostępności:

– Większe miasta mają już dworce z liniami prowadzącymi. I choć bywa, że prowadzą w kosmos, to jednak są i pomagają, szczególnie te wzdłuż peronów – zauważa niewidomy Roman Roczeń.

– W niektórych pociągach mogę już np. przeczytać w brailu przy jakim miejscu stoję – dodaje Wojciech Figiel, który wraz ze swoją białą laską regularnie podróżuje koleją.

Jednak pozorna nowoczesność niektórych rozwiązań, jak zauważa, może mieć dla osoby z niepełnosprawnością przykre konsekwencje.

niewidoma kobieta idzie z psem przewodnikiem i asystentem lotniska korytarzem

– Pociąg zatrzymał się, a ponieważ jeszcze troszeńkę widzę, zobaczyłem, że zapaliła się zielona lampka – wspomina Wojciech Figiel. – W głośnikach padło, że zbliżamy się do stacji. Kiedy chciałem już wysiąść, inny pasażer zatrzymał mnie, mówiąc, że stoimy na semaforze. A drzwi już się otworzyły.

W programie prezentujemy też film instruktażowy prezentujący jak, będąc osobą niewidomą lub poruszającą się na wózku, przygotować się do podróży samolotem. Wyjaśniamy, gdzie i kiedy zgłosić potrzebę pomocy, jak przejść kontrolę bezpieczeństwa, czy jakie dokumenty zabrać, jeśli podróżuje z nami pies przewodnik. Słowem – jak krok po kroku przejść wszystkie procedury na lotnisku. Materiał powstał we współpracy z Przedsiębiorstwem „Państwowe Porty Lotnicze” i Lotniskiem Chopina w Warszawie.

Z żalem informujemy, że to ostatni odcinek programu „Misja Integracja” emitowany na kanale TVP 3. Kolejne odcinki programu – w nowej formule – pojawią się niebawem na portalu Niepełnosprawni.pl. Dziękujemy za Państwa dotychczasową aktywność i zachęcamy do oglądania archiwalnych wydań programu na portalu.

kobieta z psem przewodnikiem odchodzi na lotnisku


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony