„20 lat Fundacji ECHO to podróż przez trudną, lecz pełną fascynacji krainę, w której dzieci niesłyszące rozwijają się jak motyle i wyfruwają w świat wybierając swoją niepowtarzalną, indywidualną drogę”* – tak o fundacji mówi jej prezeska, Aleksandra Włodarska vel Głowacka, która będzie gościem najbliższego odcinka programu „Misja Integracja”. Premiera 24 stycznia br. o godz. 8:40 w TVP3.
Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niesłyszącym ECHO w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia. Inicjatorami powstania fundacji byli rodzice niesłyszących dzieci oraz specjaliści terapii słuchu i mowy, którzy zdecydowali się stworzyć miejsce, w którym dzieci z dysfunkcją słuchu znajdą fachową pomoc, zrozumienie i wsparcie. Początkowo Fundacja ECHO skupiała 12 rodzin i mieściła się w lokalu o powierzchni 45 m2. Dziś opiekuje się grupą ponad 650 rodzin i prowadzi profesjonalny Ośrodek Wsparcia, który skoncentrowany jest na realizacji programów terapeutycznych i pomocowych na rzecz nie tylko niesłyszących dzieci i młodzieży, ale także ich rodzin i najbliższego otoczenia. Wsparcie, które oferuje fundacja i prowadzony przez nią ośrodek to m.in. indywidualne i grupowe terapie: logopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne, grupy wsparcia dla rodziców i młodzieży, konsultacje dla nauczycieli, zajęcia komputerowe i plastyczne, logorytmika, turnusy rehabilitacyjne, a także imprezy integracyjne, wolontariat europejski, wsparcie trenerów pracy i pracowników socjalnych.
O sytuacji osób niesłyszących w Polsce, ich edukacji i rehabilitacji, a także integracji z resztą społeczeństwa oraz urządzeniach wspomagających słyszenie, takich jak implanty ślimakowe, aparaty słuchowe i systemy FM, Piotr Pawłowski porozmawia z Aleksandrą Włodarską vel Głowacką, prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niesłyszącym ECHO.
– Dzięki tym urządzeniom wspomaga się słyszenie, wspomaga się rozwój poprzez rehabilitację, ale to nie jest tak, że te wszystkie urządzenia zastępują słuch. Takie osoby zawsze będą w hałasie inaczej słyszały, zawsze po zdjęciu implantów i aparatów będą po prostu głuche. I tutaj jest problem, ponieważ te osoby, które dobrze posługują się mową, językiem polskim, powinny również uczyć się języka migowego, powinny mieć kontakt z innymi głuchymi, niesłyszącymi, po to, żeby w momencie kształtowania się ich tożsamości wiedziały kim są, żeby odnalazły swoją grupę odniesienia, żeby gdzieś dobrze się czuły – powiedziała Aleksandra Włodarska vel Głowacka.
W programie przybliżymy widzom historię Fundacji ECHO i pokażemy, jak organizacja dziś funkcjonuje. Zaprezentujemy również metody edukacji dzieci niesłyszących.
– Zaczynamy od tego, żeby dziecko usłyszało dźwięk i powiedziało: „tak, słyszę, jest” i żeby też powiedziało: „nie ma”. Później dopiero wprowadzamy cechy dźwięku, takie jak wysokość, natężenie, bo to jest przecież bardzo ważne, także w mowie – mówimy głośno, cicho, wysoko i nisko. To jest ta strefa pozawerbalna – powiedziała Magdalena Szymańska, logopeda, surdopedagog współpracująca z Fundacją ECHO.
– Józio zaczął korzystać z zajęć u logopedy, później z zajęć u pani psycholog. Rzeczywiście, małymi kroczkami, ale widać było poprawę. Takim naszym pierwszym sukcesem było to, że po turnusie wakacyjnym powiedział pierwsze słowo. Naprawdę, słyszenie tego po prawie dwóch latach było czymś, co wzruszało nas bardzo i utwierdzało w tym, że to jest to miejsce, gdzie on będzie się dalej rozwijał – powiedziała Anna Włodarczyk, mama niesłyszącego Józia.
* cytat pochodzi z publikacji Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niesłyszącym ECHO pt. „20 lat rozwoju”.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7