Trwa sezon wakacyjny i wielu osobom trudno zrezygnować z opalania. Tymczasem wielogodzinne przebywanie na słońcu i nie stosowanie kosmetyków ochronnych grozi oparzeniami słonecznymi, które skutkować mogą nowotworem skóry, w tym czerniakiem. O tym, co zrobić gdy na ciele zaobserwujemy niepokojącą zmianę oraz jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka opowiemy w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 2 lipca br. o godz. 8:50 w TVP3.
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, wywodzący się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniak zwykle wywołuje wiele obaw i lęków, ale co trzeba zaznaczyć, wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony. Dlatego ogromną rolę w rozpoznaniu czerniaka możemy odegrać my sami oraz nasi najbliżsi, poprzez samobadanie skóry, obserwowanie zmian i szybkie reagowanie w razie jakichkolwiek wątpliwości i obaw.
O tym, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na nowotwór skóry, jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić i jak rozpoznać czerniaka oraz w jakich miejscach na ciele może się on rozwinąć, Piotr Pawłowski porozmawia z dr n. med. Moniką Słowińska, dermatologiem z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
Prowadzący porozmawia z gościem również, jak zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka i dlaczego bezwzględnie powinno się zabronić opalania w solariach.
– Promieniowanie ultrafioletowe jest wpisane na listę czynników, które są uznane jako rakotwórcze, zaraz obok azbestu czy dymu tytoniowego. Należy podkreślić, że w wielu krajach na całym świecie solaria są albo całkowicie zakazane, albo są dozwolone od osiemnastego roku życia lub za zgodą rodziców. Natomiast u nas w Polsce absolutnie nie ma żadnych regulacji prawnych – powiedziała dr Monika Słowińska.
W sobotnim odcinku pokażemy, jak prawidłowo badać swoją skórę, w jaki sposób i w jakich warunkach oglądać zmiany oraz w jakich przypadkach niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza.
– Jeżeli pacjent cały czas widzi te same zmiany, to umówmy się, że może nie jest to takie niepojące. Natomiast jeżeli nagle pojawi się jakaś zmiana, której poprzednio nie było i ta zmiana jest coraz większa, rośnie, albo jest mniejsza, albo się odbarwia bądź przebarwia, albo zaczyna swędzieć, albo pojawia się tak otoczka wokół tego znamienia, czy jakiekolwiek inne cechy niepokoju, to należy się natychmiast zgłosić do dermatologa – powiedziała dr Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7