Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Zdjęcie z plakatu kampanii „Niepełnosprawni – normalna sprawa” pokazujące uszkodzoną rzeźbę

Czy kampanie społeczne są potrzebne? Czy trudno jest dziś zainteresować i zaskoczyć odbiorców reklamami społecznymi? Czy skuteczna kampania społeczna równa się duży budżet? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 18 lipca br. o godz. 8:00 w TVP Regionalna.

Głównym zadaniem kampanii społecznych jest zwrócenie uwagi na konkretny problem, pobudzenie wokół niego dyskusji oraz wywołanie zmian w świadomości społecznej. Jednak nakłonienie kogokolwiek do zmiany zachowania jest niezwykle trudne, dlatego w reklamie społecznej wykorzystywane są różnorodne narzędzia i metody komunikacji, które mają zwrócić uwagę odbiorców i wpłynąć na ich postawy i zachowania. O tym, jak zaprojektować i przeprowadzić skuteczną kampanię społeczną, jak dobrać odpowiednie narzędzia do grupy docelowej oraz jak polskie kampanie społeczne wypadają na tle tych światowych, Piotr Pawłowski porozmawia z Arkiem Szulczyńskim, dyrektorem kreatywnym w agencji reklamowej, prelegentem wielu konferencji branżowych m.in. Forum IAB i IAB Showcase oraz jurorem konkursów MediaTrendy, Złote Orły, KTR oraz Cannes Liones w 2012 roku.

Arkadiusz Szulczyński podczas rozmowy w studio– Coraz częściej na świecie mówi się, że wyróżnialność, zrobienie czegoś co zostanie zauważone i zapamiętane, to jest klucz do zrobienia czegoś co będzie później efektywne – powiedział Arek Szulczyński.

W programie przypomnimy kampanię „Szacun Tropików”, stanowiącą ubiegłoroczną odsłonę wieloletniej kampanii Integracji „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Jej twórcy, Agencja WALK, wykorzystali istniejący w internecie fenomen komicznych opisów aukcji w serwisie Allegro.pl. A wszystko po to, żeby zwrócić uwagę młodych ludzi na tragiczne w skutkach skoki do wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Fragment grafiki z kampanii "Szacun Tropików" na którym młody mężczyzna skacze z klifu– Odbiorcy w sieci, zwłaszcza ci młodzi, którzy byli tutaj grupą docelową naszej kampanii, bardzo szybko demaskują próby zawłaszczenia sobie pewnych naturalnych form dla internetu i to się bardzo często kończy tragedią dla marek komercyjnych, czy nawet dla kampanii społecznych. W tym wypadku chcieliśmy żeby humor był tym nośnikiem, a zaskakująca puenta dawała razem z humorem taki mix, który wydawał nam się idealnym połączeniem – powiedział Aleksander Frydrych z Agencji WALK, współtwórca kampanii.

Kampania „Szacun Tropików” okazała się ogromnym sukcesem. Komunikat został obejrzany ponad 700 tys. razy, ponad 3,5 tys. razy udostępniany był w serwisach społecznościowych, o „Szacunie Tropików” napisały największe media w Polsce. Kampania zdobyła też wiele branżowych nagród m.in. tytuł Kampanii Społecznej Roku 2014, wyróżnienie w konkursie Innovation Award 2015, organizowanym przez Stowarzyszenie Międzynarodowej Komunikacji Marketingowej SAR, oraz aż cztery statuetki (miecze) w polskim konkursie reklamy KTR.

Widzowie będą mieli też okazje zobaczyć inne głośne kampanie społeczne, które Integracja przeprowadziła w ciągu ostatnich 20 lat swojej działalności. Ich wspólnych celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnością i włączenie ich w nurt codziennego życia społecznego.

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:50.

—–

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony