Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Fiolka od lekarstw z suszem z marihuany

Coraz częściej mówi się o leczniczych właściwościach marihuany. Wykazano, że leki na bazie konopi indyjskich m.in. pomagają złagodzić ból, hamują postępowanie jaskry, redukują objawy stwardnienia rozsianego, znoszą złe samopoczucie i łagodzą mdłości podczas chemioterapii oraz pobudzają apetyt u chorych na AIDS i anoreksję. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” wytłumaczymy, czym różni się marihuana lecznicza od zwykłej oraz co decyduje o tym, że konopie indyjskie są wykorzystywane w tak szerokim zakresie medycznym. Premiera 19 września br. o godz. 8.35 w TVP Regionalna.

Od wieków marihuana była rośliną używaną w medycynie ludowej. Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. William Brooke O’Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których konopia indyjska stanowiła istotny, jeśli nie jedyny, składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń*.

Współcześnie marihuana postrzegana jest w głównej mierze przez pryzmat swoich psychoaktywnych właściwości i traktowana jest jako narkotyk, a jej przeciwnicy zapominają jak wilki potencjał leczniczy tkwi w tej roślinie. W Polsce na temat marihuany leczniczej zaczęto mówić po publicznej wypowiedzi dr Marka Bachańskiego z Centrum Zdrowia Dziecka o sukcesach, z jakimi leczy grupę dzieci chorujących na ciężką, lekooporną padaczkę.

dr Jerzy Jarosz podczas rozmowy w studioDo rozmowy na temat marihuany leczniczej Piotr Pawłowski zaprosił dr Jerzego Jarosza, specjalistę medycyny paliatywnej z Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. Dr Jarosz publicznie mówi o medycznych zastosowaniach konopi indyjskich, brał udział w badaniach klinicznych Sativeksu – pierwszego leku na bazie marihuany zarejestrowanego w Europie i sam w swojej praktyce lekarskiej wykorzystuje marihuanę medyczną. Dr Jerzy Jarosz w połowie lipca br. na terenie Hospicjum Onkologicznego przy ul. Pileckiego 105, uruchomił pierwszy w Polsce punkt informacyjny dla lekarzy i pacjentów zainteresowanych leczeniem marihuaną. W programie pokażemy jak wyglądają konsultacje oraz z jakim problemami zgłaszają się pacjenci.

Prowadzący program, Piotr Pawłowski porozmawia z gościem o substancjach, które zawiera marihuana oraz chorobach, w leczeniu których konopie mogą być skutecznie wykorzystywane. Dr Jarosz wyrazi też swoją opinie na temat lęku przed marihuaną, który powoduje że nie wykorzystujemy potencjału leczniczego tej rośliny.

– Racjonalne spojrzenie, z jednej strony na właściwości lecznicze marihuany, z drugiej strony na te złe aspekty używania tej rośliny, doprowadziły do wniosku, (…) że tych spraw nie można łączyć. Że wykorzystanie medyczne to jest jedno, a sprawy związane z nadużywaniem, z narkomanią są zupełnie innym problemem społecznym i tym, co je łączy to jedynie jest ta roślina. A tym, co je dzieli to jest wszystko – powiedział dr Jarosz. – Podobną historię obserwowaliśmy w odniesieniu do leków opioidowych, czyli pochodnych opium – morfina jest tu podstawowym lekiem. Doszliśmy do sytuacji, w której lekarze odmawiali chorym podania leków przeciwbólowych opartych o leki opioidowe. Jeden z wielkich fizjologów bólu powiedział kiedyś, że jako najbardziej haniebny epizod w historii medycyny należy uznać fakt, że lekarze pozwolili sobie przyłączyć się do masowej histerii i pomieszać korzyści, które można uzyskiwać z opioidów, jako leków przeciwbólowych z innym zupełnie problemem, który też jest problemem zdrowotnym – dodał.

Dorota Gudaniec z synem Maxem podczas zabawyZ kamerą programu „Misja Integracja” odwiedziliśmy Dorotę Gudaniec i jej 6-letniego syna Maximiliana, który ma zespół Downa i choruje na ciężki rodzaj lekoopornej padaczki, tzw. Zespół Westa. Max jest pierwszym w Polsce pacjentem legalnie leczonym medyczną marihuaną. Przed zastosowaniem terapii marihuaną chłopiec potrafił mieć nawet kilkaset ataków padaczkowych dziennie, co destrukcyjnie wpływało na jego rozwój psychoruchowy, a nawet zagrażało życiu. Po wielu nieprzynoszących efektów terapiach, Dorota Gudaniec trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka i dra Marka Bachańskiego, który zdecydował się leczyć chłopca za pomocą lekarstw na bazie konopi. Jak zmieniło się życie Maxa po zastosowaniu terapii medyczną marihuaną?

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

—–

* Na podstawie informacji ze strony PoradnikZdrowie.pl.

Przejdź na górę strony