W sobotę obchodzimy dzień św. Walentego, dlatego najbliższy odcinek programu „Misja Integracja” będzie o miłości, seksie i pożądaniu. Premiera 14 lutego br. o godz. 9:00 na antenie TVP Regionalna.
Walentynki to czas wszechobecnej atmosfery miłości. To dzień, w którym zakochani obdarowują się upominkami, spędzają romantyczne chwile. Nie wszyscy jednak mają swoją „drugą połówkę”. Bywa, że na drodze do jej odnalezienia, czasem nawet zatrzymania, staje niepełnosprawność. O tym, czy rzeczywiście jest ona przeszkodą w miłości, jak reagują rodzice, gdy ich dziecko wybiera partnera z niepełnosprawnością i czy należy przejmować się brakiem akceptacji, Piotr Pawłowski porozmawia z Andrzejem Komorowskim, doradcą rodziny, terapeutą i seksuologiem.
– Pożądanie rodzi się najpierw w głowie, a dopiero później ujawnia to ciału. Jeżeli ktoś sobie wyobraża, że osoba niepełnosprawna nie ma takich odczuć, to jest w błędzie – powiedział Andrzej Komorowski.
O kwestię seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną zapytaliśmy dr Izabelę Fornalik, która jest pedagogiem specjalnym oraz edukatorem seksualnym. Od lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców, nauczycieli i terapeutów.
– Osoby niepełnosprawne intelektualnie, z zespołem Downa czy też inne, snują marzenia tak jak każdy z nas: o miłości, o randkach, czasem o seksie, o małżeństwie. Ich iloraz inteligencji nie powinien być tym, który mówi, że ta miłość jest nieprawdziwa. Może sposób, w jaki wyrażają miłość, jest czasem infantylny, czasem może wydawać się śmieszny. To jednak przecież nie umniejsza wagi ich miłości. Miłości można nie rozumieć, ale się ją czuje – powiedziała dr Izabela Fornalik.
O swoich miłosnych początkach z ówczesnym narzeczonym opowie nasza redakcyjna koleżanka, Bogusia Siedlecka (vlogerka, twórczyni kanału makijażowego „Anioł na resorach”), która przeszła niełatwą drogę do tego, aby dziś móc powiedzieć: „Jeżeli ktoś się bardzo kocha, to wszelkie trudności można pokonać i walczyć o miłość. My powalczyliśmy i nie żałujemy. Jesteśmy szczęśliwi”.
Dodatkowo prowadzący program, wspólnie z gościem, zastanowią się nad wyborem okładki do najnowszego numeru magazynu „Integracja”. Na okładce znajdzie się jedno ze zdjęć Viktorii Modesty, 26-letniej brytyjskiej piosenkarki, performerki i modelki, która po licznych powikłaniach, wynikających z błędu lekarskiego przy narodzinach, sześć lat temu zdecydowała się na amputację lewej nogi. Dziewczyna swoją niepełnosprawność przekuła w atut.
– Ta śliczna kobieta i jej niepełnosprawność komponują się znakomicie. W ogóle nie zwracamy uwagi na dolegliwość tej niepełnosprawności – skomentował Andrzej Komorowski.
—
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątki o godz. 14:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie Integracji w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.