Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Plakat kampanii Sprawni w pracy - mężczyzna na wózku trzyma przed sobą plansze, która obrazuje że przy biurku jest pełnosprawny

W Polsce żyje około 5 mln osób z niepełnosprawnością – to ponad 12 proc. społeczeństwa. Spośród nich blisko 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym, które po odpowiednim przygotowaniu mogłyby podjąć pracę. Jednak zaledwie jedna czwarta z nich ma zatrudnenie. O tym, co stoi na przeszkodzie w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością – w najbliższym programie „Misja Integracja”. Premiera 25 lipca br. o godz. 8:00 w TVP Regionalna.

Gościem Piotra Pawłowskiego będzie Łukasz Bednarski, absolwent pedagogiki specjalnej, który od 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Pracując jako doradca zawodowy w Centrum Integracja w Warszawie pomaga znaleźć zatrudnienie osobom, które są w podobnej sytuacji do jego. Prowadzący porozmawia z gościem m.in. o tym, czy pracodawcy są gotowi na zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością, jak wygląda proces przygotowania osób o obniżonej sprawności do podjęcia pracy zawodowej oraz na czym polega praca doradcy zawodowego.

Łukasz Bednarski podczas rozmowy w studio– Duża praca doradców zawodowych, psychologów czy pośredników pracy polega na tym, żeby wytłumaczyć i wyjaśnić osobie z niepełnosprawnością, że idzie do pracy jako pełnoprawny pracownik i ma być pełnosprawny w wykonywaniu swoich zadań i obowiązków. Ma być specjalistą w danej dziedzinie – powiedział Łukasz Bednarski.

W programie zaprezentujemy też sylwetki pięciu osób, które były uczestnikami projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”. Małgorzata Jaskólska, Magdalena Bebel, Marlena Nowaczyk, Leszek Lorens i Jarosław Plewa opowiedzą m.in. o tym, jak cenne w budowaniu ich ścieżek zawodowych i zdobyciu zatrudnienia okazały się szkolenia i opracowane przez specjalistów indywidualne plany działań.

– Skończyłem Wydział Elektryczny na Politechnice Częstochowskiej. Po studiach pracowałem sześć lat w branży elektrotechnicznej, zgodnie z moim kierunkiem studiów. Głównym problemem w utrzymaniu takiej pracy, nie były moje kompetencje, wiedza, doświadczenie, a bariery architektoniczne w dostosowaniu biur do mojej niepełnosprawności. Indywidualny plan działania pokazał mi tak naprawdę, że mogę uzyskać pracę w innym obszarze niż do tej pory – powiedział Jarosław Plewa.

– Mojej niepełnosprawności na pierwszy rzut oka nie widać. Powodem niepełnosprawności jest choroba miastenia, która polega na wzmożonej męczliwości mięśni, i to przeszkadza mi w funkcjonowaniu na co dzień, i też w tym, że nie mogę pracować w swoim zawodzie wyuczonym. W moim przypadku najbardziej efektywną formą wsparcia okazało się szkolenie pod tytułem „Specjalista ds. marketingu i handlu”, w ramach którego były też poruszane tematy marketingu internetowego, i to właśnie te umiejętności, zdobyte na tym szkoleniu, pozwoliły mi podjąć pracę – powiedziała Marlena Nowaczyk.

Jak potoczyły się losy pozostałych osób? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:50.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony