Wywiad lekarski przeprowadzany w towarzystwie innych pacjentów, rodziny czy pielęgniarek. Zamiana leków bez konsultacji i poinformowania pacjenta. Brak w szpitalu choć jednej osoby, która posługiwałaby się językiem migowym. Koszmar czy codzienność? W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” sprawdzimy, jaka jest kondycja przestrzegania praw pacjenta w Polsce i co sami tak naprawdę o nich wiemy. Przez meandry kodeksów i ustaw przeprowadzi nas prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Premiera odcinka „Misja Integracja” w sobotę 11 lutego o godz. 8:40 na TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20.
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Czy chorując pamiętamy o prawach, które nam przysługują? Niekoniecznie – przekonuje prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Żeby pamiętać o swoich prawach, trzeba je najpierw poznać, a to nie lada wyczyn:
– Kiedy pacjent bierze do ręki ustawę i czyta, nie jest w stanie tak naprawdę zinterpretować jakie prawo mu przysługuje, bo część z tych regulacji jest rozrzucona po innych aktach prawnych – zaznacza prof. Karkowska. – Orędownikiem takich praw pacjenta powinien być przedstawiciel każdego zawodu medycznego: lekarz, pielęgniarka. W niektórych placówkach są powoływane stanowiska specjalisty praw pacjenta, ale nie zawsze są one dobrze odbierane przez środowisko.
Jeśli pacjent jest osobą z niepełnosprawnością z wieloma kwestiami musi poradzić sobie sam:
– Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda placówka powinna być dostosowana pod kątem architektonicznym. Nie ma natomiast szczególnych wytycznych jeżeli chodzi o opiekę nad pacjentami niewidzącymi czy niesłyszącymi. Tutaj często pacjenci są zdani na osoby bliskie – mówi gość „Misji Integracja”.
W programie pokazujemy też jak korzystać z cewników. Krótki instruktaż przygotował dla nas Rafał Miszkiel z kanału „Życie na wózku” na platformie YouTube.com.