Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Ochotniczki ze Stowarzyszenia "Amazonki" trzymają w rękach dużą różową wstążkę - symbol walki z rakiem piersi

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego najbliższy odcinek programu „Misja Integracja” poświęcimy takim zagadnieniom, jak konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych, rola i sposoby samobadania piersi, wczesne wykrycie raka piersi, mastektomia. W programie udowodnimy również, że rak to nie wyrok i że po przebytej chorobie onkologicznej można spełniać swoje marzenia, również te związane z macierzyństwem. Premiera 24 października 2015 r. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.

Rak piersi to rodzaj nowotworu, który co roku zabija 5 tys. kobiet w Polsce i tym samym zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów atakujących płeć piękną. Jednym z głównych powodów tej sytuacji jest zbyt późne wykrycie choroby, zwykle gdy jest ona już w bardzo zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, może być całkowicie uleczalny.

Do rozmowy na ten temat Piotr Pawłowski zaprosił Ewę Grabiec-Raczak, prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum, która w programie opowie m.in. o wieloletnich działaniach „Amazonek” na rzecz edukacji i wsparcia kobiet z rakiem piersi w Polsce. „Amazonki” to ruch samopomocowy, który liczy obecnie około 20 tys. członkiń, zrzeszonych w 210 klubach i filiach. Ich celem jest dostarczanie kobietom chorym na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienie im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Jednym z istotnych zadań ruchu jest też zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

Ewa Grabiec-Raczak podczas rozmowy w studio– Profilaktyka i wczesne wykrycie raka piersi to jest bardzo istotna sprawa. Dzięki samobadaniu niekoniecznie możemy wykryć wszystkie guzki. Jeżeli guz ma na przykład poniżej 1 cm, może nie być w ogóle konieczne usuniecie ani węzłów chłonnych, ani dalsze leczenie, czyli chemioterapia i radioterapia, więc jest to bardzo istotne dla pacjentki. Ponadto może nie dojść w ogóle do mastektomii, tylko do wyłuskania samego guza – mówi Ewa Grabiec-Raczak.

W programie powiemy też o roli badań mammograficznych i USG w profilaktyce raka piersi. Wytłumaczymy, czym jest mammografia i na czym dokładnie polega, jak często powinna być wykonywana oraz jakie kobiety mogą skorzystać z bezpłatnych badań w jeżdżących po Polsce mammobusach.

Dodatkowo dr Patrycja Żółtowska, lekarz ginekolog-położnik, pokaże, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Zainteresowane telewidzki dowiedzą się, kiedy najlepiej przeprowadzać samobadanie piersi, jak często powinno się to robić, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie zmiany w wyglądzie piersi mogą świadczyć o nowotworze.

Okładka albumu "Boskie Matki"W odcinku zaprezentujemy też projekt Fundacji Rak’n’Roll pn. „Boskie Matki”. Jest to program opieki dla kobiet chorych na raka, który udowadnia, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”.

– Celem projektu jest z jednej strony budowanie świadomości w społeczeństwie, że rak i ciąża są do pogodzenia, że będąc w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko. Drugi cel to zapewnienie konkretnej i profesjonalnej opieki kobietom, które są w takiej sytuacji – powiedziała Marta Ozimek-Kedzior z Fundacji Rak’n’Roll.

Gabinety z Różową Wstążką 2015

Ruszyła ósma edycja akcji Gabinety z Różową Wstążką, którą Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum realizuje wspólnie z AVON. W tym roku zostanie dofinansowanych aż 5500 badań USG piersi w Gabinetach z Różową Wstążką w całej Polsce!

Koszt badania to zaledwie 20 złotych. Jest to równowartość Produktu z Różową Wstążką, który pacjentka dostaje podczas wizyty.

Lista Gabinetów z Różową Wstążką na stronie kampanii.

Zadzwoń do gabinetu i umów się na badanie!

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony