Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Logo Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych

Integracja wzięła udział w spotkaniu członków Komitetu Honorowego i Partnerów Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych oraz podsumowała dotychczasowy przebieg działań na rzecz dostępności nowych technologii.

Czym jest Szerokie Porozumienie?

Agnieszka Maliszewska z Integracji prezentuje działania Integracji w ramach projektuCelem Porozumienia jest działanie na rzecz pełnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii informacyjnych. Od półtora roku przyczynia się ono do poprawy dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, upowszechnienia partycypacji cyfrowej w życiu publicznym i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Inicjatywa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji prowadzi działalność pod patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Podczas spotkania zorganizowanego w poniedziałek 2 marca 2015 roku w Ogrodach Innowacji  Miasteczka Orange członkowie Porozumienia podsumowali dotychczasowe działania w ramach projektu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Lider Cyfryzacji w Polsce, Włodzimierz Marciński, oraz badający kwestie dostępności naukowcy: dr Alek Tarkowski (dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska) i dr Justyna Jasiewicz (Uniwersytet Warszawski). Integrację reprezentowała dyrektor do spraw projektów, Agnieszka Maliszewska.

– W 2014 roku i nie tylko  działaliśmy w dwóch kierunkach. Podejmowaliśmy działania na rzecz  dostępności znajdujących się w Internecie zasobów dla osób z niepełnosprawnością. Drugą rzeczą, którą robimy jest pokazywanie osobom z niepełnosprawnością możliwości, jakie dają im cyfrowe rozwiązania – Agnieszka Maliszewska opowiedziała o podejmowanych przez nas działaniach: zarówno jako promotorów dostępności, jak i  twórców mediów skierowanych do osób z niepełnosprawnością. – W związku z Światowym Dniem Dostępności organizujemy  też akcję „Godzina bez myszy”,  w której zapraszamy ludzi, by spróbowali korzystać z Internetu bez myszki, tak by zobaczyli, czym te ograniczenia w dostępności są naprawdę – tłumaczyła przedstawicielka Integracji.

Nasze działania

W ramach działalności w Porozumieniu zespół Integracji ma okazję promować idee tworzenia serwisów internetowych dostępnych dla wszystkich, między innymi  przez rozpowszechnianie informacji w ogólnopolskich mediach, czy w ramach organizacji konferencji „Dostępność Polska 2014” i innych spotkań tematycznych. Opracowaliśmy również podręcznik „Dostępność serwisów internetowych w wersji PDF, DAISY, oraz w formie ebooków. W Projekcie „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług – zamieszczonych w Internecie II” przeprowadziliśmy z kolei 300 audytów serwisów internetowych instytucji  publicznych, pomagając w usunięciu barier w 40 procent z nich.

Integracja upowszechnia też wiedzę o rozwiązaniach mobilnych i promuje zasady standardu dostępności WCAG 2.0, który już od 1 czerwca stanie się obowiązkowy dla wszystkich serwisów internetowych instytucji publicznych w Polsce. O możliwości wykorzystania rozwoju nowych technologii informujemy zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i resztę społeczeństwa.

Dowiedz się więcej o audytach dostępności internetowej.

Przejdź na górę strony