Integracja wzięła udział w spotkaniu członków Komitetu Honorowego i Partnerów Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych oraz podsumowała dotychczasowy przebieg działań na rzecz dostępności nowych technologii.
Czym jest Szerokie Porozumienie?
Celem Porozumienia jest działanie na rzecz pełnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii informacyjnych. Od półtora roku przyczynia się ono do poprawy dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, upowszechnienia partycypacji cyfrowej w życiu publicznym i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Inicjatywa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji prowadzi działalność pod patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
Podczas spotkania zorganizowanego w poniedziałek 2 marca 2015 roku w Ogrodach Innowacji Miasteczka Orange członkowie Porozumienia podsumowali dotychczasowe działania w ramach projektu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Lider Cyfryzacji w Polsce, Włodzimierz Marciński, oraz badający kwestie dostępności naukowcy: dr Alek Tarkowski (dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska) i dr Justyna Jasiewicz (Uniwersytet Warszawski). Integrację reprezentowała dyrektor do spraw projektów, Agnieszka Maliszewska.
– W 2014 roku i nie tylko działaliśmy w dwóch kierunkach. Podejmowaliśmy działania na rzecz dostępności znajdujących się w Internecie zasobów dla osób z niepełnosprawnością. Drugą rzeczą, którą robimy jest pokazywanie osobom z niepełnosprawnością możliwości, jakie dają im cyfrowe rozwiązania – Agnieszka Maliszewska opowiedziała o podejmowanych przez nas działaniach: zarówno jako promotorów dostępności, jak i twórców mediów skierowanych do osób z niepełnosprawnością. – W związku z Światowym Dniem Dostępności organizujemy też akcję „Godzina bez myszy”, w której zapraszamy ludzi, by spróbowali korzystać z Internetu bez myszki, tak by zobaczyli, czym te ograniczenia w dostępności są naprawdę – tłumaczyła przedstawicielka Integracji.
Nasze działania
W ramach działalności w Porozumieniu zespół Integracji ma okazję promować idee tworzenia serwisów internetowych dostępnych dla wszystkich, między innymi przez rozpowszechnianie informacji w ogólnopolskich mediach, czy w ramach organizacji konferencji „Dostępność Polska 2014” i innych spotkań tematycznych. Opracowaliśmy również podręcznik „Dostępność serwisów internetowych” w wersji PDF, DAISY, oraz w formie ebooków. W Projekcie „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług – zamieszczonych w Internecie II” przeprowadziliśmy z kolei 300 audytów serwisów internetowych instytucji publicznych, pomagając w usunięciu barier w 40 procent z nich.
Integracja upowszechnia też wiedzę o rozwiązaniach mobilnych i promuje zasady standardu dostępności WCAG 2.0, który już od 1 czerwca stanie się obowiązkowy dla wszystkich serwisów internetowych instytucji publicznych w Polsce. O możliwości wykorzystania rozwoju nowych technologii informujemy zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i resztę społeczeństwa.