Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Od lewej: dr Paweł Rutkowski, grafika - logo portalu Sprawniwpracy.com, Igor sikorski, Bartosz Ostałowski i Grażyna Polka

Polka w pigułce; Pełnoprawny język Głuchych; Czy można się posługiwać kopią karty parkingowej?; Premier zapowiada przebudowę systemu orzecznictwa w kilka miesięcy; Szukasz pracy? Czas na rekrutację!; Przeczytaj wiersze zwycięzców konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”. Więcej tematów znajdziesz w podsumowaniu ostatniego tygodnia maja na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Polka w pigułce

Odgłos przypominał trzask łamanej gałęzi drzewa. Był tak donośny, że przebił się przez szum lamp jarzeniowych na sali porodowej, płacz rodzącej i ponaglenia położnej do parcia… Jestem Polka. Grażyna Polka. Przyszłam na świat ze złamanym kręgosłupem, ale życia nie dałam sobie złamać.

Pełnoprawny język Głuchych

Polski język migowy (PJM) przez lata traktowany był jako gorszy od polszczyzny i rugowano go ze szkół, co negatywnie odbijało się na sytuacji osób głuchych. Obecnie istnieją podręczniki do nauki języka, słownik i powstaje korpus języka migowego. Coraz większa jest też wiedza na temat komunikacji Głuchych. Duża w tym zasługa dr. Pawła Rutkowskiego, językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, twórcy i kierownika powstałej w 2010 r. Pracowni Lingwistyki Migowej.

Najważniejsze wydarzenia

Czy można się posługiwać kopią karty parkingowej?

Czytelnik portalu Niepelnosprawni.pl z Warszawy zadał pytanie, czy legalne jest parkowanie na kopercie, posługując się kopią karty parkingowej. Zauważył on ten sam numer karty parkingowej w dwóch różnych pojazdach tego samego kierowcy.

Premier zapowiada przebudowę systemu orzecznictwa w kilka miesięcy

– W ciągu najbliższych kilku miesięcy przebudujemy system orzecznictwa o niepełnosprawności w Polsce – po to, żeby jeszcze lepiej móc odpowiedzieć na potrzeby osób najbardziej pokrzywdzonych – powiedział we wtorek, 22 maja, premier Mateusz Morawiecki.

Praca

Szukasz pracy? Czas na rekrutację!

Pracodawcy narzekają, bo trudno im znaleźć pracownika, a poszukujący zatrudnienia twierdzą, że tak naprawdę nie ma poważnych ofert pracy – tak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy. Trudno przyznać rację którejś ze stron, zwłaszcza bez dogłębnej analizy sytuacji, ale jedno jest pewne – rynek pracy w ostatnich latach otworzył się dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Nasze działania

Weź udział w bezpłatnych szkoleniach z dostępności architektonicznej i cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają do udziału w bezpłatnych szkoleniach, przybliżających tematykę dostępności architektonicznej i cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty dla dzieci i uczniów na Targach Książki [WIDEO]

Warsztaty z zachowania się wobec osób z niepełnosprawnością dla uczniów, przybyłych na Warszawskie Targi Książki, przeprowadzili eksperci Integracji: Łukasz Bednarski i Sebastian Grzywacz, któremu asystował pies przewodnik Rollek. Zobacz skrót z naszych szkoleń!

Kultura

Przeczytaj wiersze zwycięzców konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście”

Trzech laureatów w kat. „Niepełnosprawność intelektualna” i w kat. „Pozostałe niepełnosprawności” oraz osiem wyróżnień wyłoniło Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”. Przeczytaj wiersze zwycięzców na portalu Niepelnosprawni.pl!

Sport

Igor Sikorski i Bartosz Ostałowski nominowani w plebiscycie „NIEPRZECIĘTNI”

Jury Radiowej Czwórki wyłoniło 10. finalistów plebiscytu „NIEPRZECIĘTNI” – osób, które swoją postawą oraz pasją zarażają innych. Wśród nich znalazło się dwóch popularnych sportowców z niepełnosprawnością – Igor Sikorski i Bartosz Ostałowski. Zwycięzca zostanie wybrany poprzez głosowanie, które potrwa do 10 czerwca.

Relacje

Za nami Gdynia bez barier 2018! [GALERIA]

Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych, Fundacje „Podróże bez granic” i „Niebieski Szlak” oraz Elżbieta i Marek Biernaccy to laureaci XIX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Jak co roku uhonorowano osoby, instytucje i organizacje, działające na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością i likwidacji różnorodnych barier. Gala odbyła się w poniedziałek, 21 maja, w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie liderem obiektów zabytkowych [WIDEO]

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie EUROPEUM – Ośrodka Kultury Europejskiej otrzymał nagrodę w kat. Obiekt zabytkowy w konkursie Lider Dostępności za modelowy przykład modernizacji obiektu zabytkowego, przy której wzięto pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnością. Zobacz na filmiku, jak prezentuje się to Muzeum.

Redakcja, fot. archiwum Pawła Rutkowskiego (1), Integracja (2), Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski (3), Ostałowski Motosport (4), archiwum Grażyny Polki (5)

Przejdź na górę strony