Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
fragment ośmiu zdjęć: pieniądze, jarta parkingowa za szybą samochodu, dłonie na klawiaturze laptopa, drabinka na basenie, premier Beata Szydło, malujące dziecko, komisja w sejmie, mężczyzna siedzi przy stole

Co przysługuje na dziecko?; Informator KRUS: świadczenia opiekuńcze; „Za życiem”. Co z już żyjącymi?; Zasiłek, pomoc medyczna, wsparcie w opiece. Jest projekt programu „Za życiem”; Sprawdź, czy szef płaci za Ciebie ZUS; Czy za szybą wystarczy ksero karty parkingowej? Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń pierwszego tygodnia listopada na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Co przysługuje na dziecko?

Część rodziców dzieci z niepełnosprawnością doskonale wie, jakiego wsparcia mogą oczekiwać od państwa. Wielu jest jednak zagubionych, inni mają tylko podstawowe informacje. Dla wszystkich zebraliśmy najważniejsze elementy wsparcia.

Informator KRUS: świadczenia opiekuńcze

Prezentujemy pierwsze z trzech świadczeń pieniężnych, które są adresowane do opiekunów osób z niepełnosprawnością. Każde z nich przysługuje innej grupie osób, różne są kryteria i warunki ich przyznawania. Sprawdź je sam.

Najważniejsze wydarzenia

„Za życiem”. Co z już żyjącymi?

Ustawa „Za życiem” to tylko element szerszego programu, a 4 tys. złotych to jedynie koło ratunkowe rzucone rodzicom, którym urodziło się dziecko z niepełnosprawnością – tak rząd odpiera krytykę projektu nowych przepisów. „Warto poczekać do 31 grudnia, gdy pokażemy cały program. Wtedy większość rodziców mających dzieci z niepełnosprawnością odczuje istotną ulgę i poczuje, że wreszcie ktoś zaczął o nich dbać” – przekonuje wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Zasiłek, pomoc medyczna, wsparcie w opiece. Jest projekt programu „Za życiem”

4 tys. zł jednorazowego zasiłku, opieka zdrowotna, usługi opiekuńczo-rehabilitacyjne, a także wsparcie asystenta rodziny – na taką m.in. pomoc mogą liczyć matki, które urodzą dzieci z niepełnosprawnością lub nieuleczalnie chore. 2 listopada 2016 r. do Sejmu trafił rządowy projekt Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”.

Praca

Sprawdź, czy szef płaci za Ciebie ZUS

Idziesz do lekarza i „świecisz się na czerwono”? Szef wypłaca ci nieregularnie pensję? Zastanawiasz się czy w ogóle zgłosił Cię do ubezpieczenia? Czy opłaca za Ciebie składki i od jakiej kwoty? Jeśli chcesz być pewny – łatwo możesz to sprawdzić w ZUS-ie. Zrobisz to także przez Internet nawet nie wychodząc z domu.

Nasze działania

O nauce samodzielności w programie „Misja Integracja”

Do Konina przyjeżdżają z całej Polski: Torunia, Warszawy, Stargardu Szczecińskiego czy Olsztyna. Uczą się samodzielności, robią kursy paralotniarskie, grają w koszykówkę na wózkach czy odbywają staż zawodowy. Młode osoby z niepełnosprawnością dzięki Fundacji im. doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” na nowo odkrywają dla siebie świat. O tym, jak wygląda nauka samodzielności opowie gość programu „Misja Integracja”, Karol Włodarczyk – wiceprezes Fundacji im. doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” w Koninie. Premiera odcinka w sobotę 5 listopada o godz. 8.40 na TVP3.

Czy za szybą wystarczy ksero karty parkingowej?

Nasz Czytelnik zwrócił się z pytaniem do redakcji, czy jest przestępstwem poprawne wyłożenie w samochodzie podczas postoju na „kopercie” kserokopii karty parkingowej. Sam został ukarany mandatem za to, że tak właśnie zrobił.

Kultura

Ewa Błaszczyk zaśpiewa dla pozostających w śpiączce

Aktorka i założycielka fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk zaśpiewa 28 listopada w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie recital, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup stymulatorów dla osób pozostających w śpiączce.

Sport

Wrocław najlepszy w podnoszeniu ciężarów

Już po raz czternasty w dn. 28-29 października w miejscowości Chotowa (woj. podkarpackie) odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. Przebieg zawodów będzie można obejrzeć w sobotę 5 listopada o godz. 9 w programie „Pełnosprawni” na TVP1.

Relacje

Eliminacje do Mistrzostw Polski w bocci

Niedawno odbyły się III Eliminacje do Mistrzostw Polski w bocci, gdzie zaprezentowali się najlepsi zawodnicy w kraju. To był generalny sprawdzian przed finałem w Zielonej Górze, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2016 roku. Zobacz zdjęcia z eliminacji!

Filmiki tygodnia

Hospicjum wbrew pozorom jest pełne życia

Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci prowadzone przez Fundację Gajusz w Łodzi to, jak nazywają to miejsce sami pracownicy, prawdziwy pałac. Nie tylko ze względu na wygląd pomieszczeń, ale przede wszystkim ze względu na podejście do pacjentów.

Przejdź na górę strony